Belediyelerce, faaliyetleri durdurulan iş yerlerine kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek

Belediyelerce, faaliyetleri durdurulan iş yerlerine kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek

Belediyelerce, faaliyetleri durdurulan iş yerlerine kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek
Bu içerik 314 kez okundu.
Advert

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında belediyelere yönelik bir genelge yayımladı. Genelgede, faaliyetleri askıya alınan işletmelerden hiçbir kira bedelinin tahakkuk ettirilmeyeceği hükmü yer aldı.

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve 11 Mart günü Türkiye'ye de sıçrayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, Türkiye'deki sosyal ve ticari hayatı önemli ölçüde etkiledi. İnsanların kalabalıklar oluşturma riskinin oluştuğu birçok yer, İçişleri Bakanlığının kararıyla kepenk kapattı.

 

 

 

BELEDİYELER, KİRA İSTEYEMEYECEK

Esnafın mağduriyetini gidermek üzere harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; tüm belediyelere bir genelge gönderdi. Söz konusu genelgeye göre belediyeler, kepenk kapatan iş yerlerinden kira bedeli tahakkuk edemeyecek.

Genelgede, bu kapsamda alınan yeni tedbirlere ilişkin şunlar kaydedildi:

"İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ve bunların sermayesinin yarısından fazlasına doğrudan doğruya veya dolaylı olarak birlikte ya da ayrı ayrı sahip oldukları şirketlerinin mülkiyetinde veya tasarrufunda olup 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde kiraya verilen taşınmazlar hakkında;

Kamu kurumlarınca alınan ve alınacak tedbirler nedeniyle geçici olarak faaliyetleri durdurulan iş yerleri kullanılamayacağından, faaliyetlerin durdurulduğu süre boyunca kira bedeli tahakkuk ettirilmemesi, ayrıca bu süreler kadar sözleşme sürelerinin uzatılması, geçici olarak faaliyetleri durdurulan iş yerleri arasında olmamakla birlikte koronavirüs pandemisi sebebiyle ekonomik olarak olumsuz etkilenen iş yerlerinin kira sözleşmesinden kaynaklanan borçlarının ödenmesinde değişen koşullar göz önüne alınarak alacağın ertelenmesi hususunun ilgili idarelerce değerlendirilmesi hususları uygun görülmüştür."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX