HURMA İŞTAH KONTROLÜNÜ SAĞLIYOR

HURMA İŞTAH KONTROLÜNÜ SAĞLIYOR

HURMA İŞTAH KONTROLÜNÜ SAĞLIYOR
Bu içerik 195 kez okundu.
Advert

Ramazan ayında iftar sofralarının önde gelen yiyeceği hurma, gün içinde en çok arzulanan besin olan tatlı isteğinin baskılanmasına ve böylelikle iştah kontrolünün sağlanmasına yardımcı olabiliyor. 

Ramazan sofralarının vazgeçilmez yiyeceklerinden hurma,  Lezzetli olmasının yanı sıra zengin içeriğiyle adeta şifa deposu! Orucun, karbonhidrat içeriği yüksek, küçük hacimde yüksek enerji sağlayan hurmayla açılması, boşalan karbonhidrat depolarının hızla yenilenmesine, gün içinde en çok arzulanan besin olan tatlı isteğinin baskılanmasına ve böylelikle iştah kontrolünün sağlanmasına yardımcı olabiliyor.

Ancak uzmanlar, özellikle kan şekeriyle ilgili problem yaşayan kişilerin orucunu hurma gibi şeker içeriği yüksek bir besin yerine su veya zeytinle açmalarının kan şekerindeki ani yükselmelerin önüne geçmek adına daha sağlıklı olacağına dikkat çekiyor.

Hurmanın yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle yüksek enerji içeren bir meyve olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit, “Hurmanın fazla tüketimi kilo artışına ve kan şekerinde dengesizliklere yol açabiliyor. Bu nedenle porsiyonu 2-3 adet olacak şekilde tüketilmeli. Ayrıca hurmalara tatlandırmak ve parlaklık vermek amacıyla glikoz ilave edilmesi söz konusu. Olası ilave şeker içermesi riski nedeniyle diyabet ve insülin direnci gibi sağlık problemleri olan kişilerin hurmayı mümkün olduğunca seyrek ve mutlaka porsiyon kontrolüyle tüketmelerinde fayda var” diyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit hurmanın 8 faydasını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

İftar sonrasında tatlı yerine hurma!

Tokluk hissi sağlıyor

Bağışıklık sistemini destekliyor

Tatlı krizlerini gideriyor

Kabızlığın önlenmesine yardım ediyor

Kalp sağlığının korunmasına katkı sağlıyor

Göz hastalıklarına karşı koruyucu

Enerji seviyesinin korunmasına yardımcı oluyor

Güçlü kemikler için önemli

Hem taze hem kuru haliyle her mevsim tüketin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX