Dilipak'tan iktidara: Darbe söylentilerini ciddiye alın derim ...

Dilipak'tan iktidara: Darbe söylentilerini ciddiye alın derim ...

Dilipak'tan iktidara: Darbe söylentilerini ciddiye alın derim ...
Bu içerik 117 kez okundu.
Advert

İktidarın CHP’li isimler hedef göstererek başlattığı “darbe” söylentilerine ilişkin hemen her gün yeni bir çıkış geliyor.

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi AKP’den kopmuş birçok isim ise Erdoğan ve yönetimini bu konuyu siyaset malzemesi yapmaması konusunda uyarıyor. 

Bu halkaya katılan isimlerden sonuncusu İslamcı camiadan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak.

“Hiçbir darbe söylentisi durduk yere çıkmaz. Çıkıyorsa vardır bir sebebi” diyen Dilipak, “Ben darbe söylentilerini ciddiye alın derim. Bu ille de bu işin sonunda darbe olacak anlamına gelmiyor ama birilerinin iş üzerinde olduğunu gösteriyor” görüşünü savundu. 

Dilipak, “Ve uyarıyorum, Allah’ın yardımının size ulaşmasını engelleyen yanlış adamların, yanlış işlerinden yakanızı kurtarın” diye de ekliyor.

“Piyasayı gözlemliyorlardır. Kim nerede duruyor, ona bakarlar. Yani ‘alerji testi’ gibi düşünün bu olayı. Kim destekliyor, kim karşı çıkıyor, kim susuyor, kim parasını nereye götürüyor” yorumunu yapan Dilipak, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu arada eğer bir de ekonomik kriz çıkarılıyorsa, ‘iyi saatte olsunlar’ iş üzerindedir demektir. Hemen sosyal olaylara ve siyasi sürece bakın, siyasetin nabzını tutun ve ateşini ölçün. STK ve medyada bir hareketlilik var mı? Bugün sosyal medyadan da bazı gelişmeleri izleyebilirsiniz. Belli merkezlerden servis edilen dosyalar açıkça yargı üzerinden ya da Wikileaks gibi örtülü bir şekilde ses ve görüntü, bilgi, belge servis edilebilir.”

Dilipak, yazısının devamında bir başka noktaya daha dikkat çekiyor. 15 Temmuz’a işaret ederek, “Darbe konusunda tek başına halka güvenenler yanılırlar. Darbeciler açısından 15 Temmuz’da evdeki hesabın çarşıya uymamasının 40 sebebi var. 15 Temmuz önemli, ama bu anlamda tarihin akışı aynı şekilde tekerrür etmeyebilir” diyor.

“Kitleleri manipüle etmek çok zor bir iş değil artık. Toplum mühendisleri, yön-eylem stratejistleri, yapay zekalı sosyal metrik sistemlerle, sosyal media özerinden davranış modelleri çıkararak kitleleri yönlendirebiliyorlar” görüşünü dile getiren Dilipak, “Havayı kokluyorum, pis kokular geliyor. Ve uyarıyorum” ifadesini kullanıyor.

Darbe tartışmaları CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Halk TV'de yaptığı konuşmada kullandığı "Seçimle ya da başka bir şekilde bu iktidar gidecek" ifadesi üzerinden başladı.

Bunu bir siyaset malzemesi hâline getiren AKP, CHP'den gelen "Darbeyle asla işimiz olmaz" yanıtına rağmen bu söylem üzerinden hedef almaları sürdürüyor.

Geçen süreçte Artı Gerçek yazarı Ragıp Zarakolu'nun, "Makus kaderden kaçış yok" yazısı, önce Saray'ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından hedef gösterildi, ardından yargı devreye girerek, Zarakolu'nun "darbe mesajı vererek Anayasal düzeni hedef aldığı" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Üzerine Sevda Noyan'ın olası bir darbe girişimine karşı "infaz listeleri yaptığını" ima etmesi ve Fatih Tezcan'ın "Çocuğunuzu karınızı kim koruyacak" tehdidi, tartışmayı farklı noktalara taşıdı. 

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün "Rüyamda darbe gördüm" söylemi ise İslamcı camianın tutunacağı bir dal oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX