KUTBUZZAMAN SEYYİD ŞEYH MUHAMMED SIDDIK TEYLANİ(K.s)

KUTBUZZAMAN SEYYİD ŞEYH MUHAMMED SIDDIK TEYLANİ(K.s)

KUTBUZZAMAN SEYYİD ŞEYH MUHAMMED SIDDIK TEYLANİ(K.s)
Bu içerik 572 kez okundu.
Advert
Devrinin kutbu olan muhammed sıddık teylani hazretleri 1902 yılında İlmin ve maneviyatın merkezi olan seyyidler diyarı teylanda dünyaya gelir.
Abdülkadir Geylani hazretlerinin soyundan gelen muhammed sıddık teylani hazretleri her daim ilim üzere bulunan nurlu bir silsilenin mümtaz bir halkasıdır.
Muhterem babaları şeyh kasım ı sani hazretleri oğlunun iyi bir eğitim alarak hak yolunun inceliklerini öğrenmesi amacıyla onu küçük yaşlarda ilme başlatır.
İlk hocası molla mustafa efendidir. Molla mustafa efendi o günün alimlerinden olup aynı zamanda da babaları şeyh kasımı sani hazretlerinin sadık bir mürididir. Muhammed sıddık efendi hocası molla mustafa efendinin vefatı nedeniyle şerhül mugni kitabına kadar okuyabiliyor.molla mustafa efendinin vefatının ardından derslerine devam edebilmesi için yine o dönemin iyi alimlerinden molla Abdülaziz efendi getiriliyor. Molla Abdülaziz efendi iki gözü de görmeyen ancak bununla beraber güçlü bir ilme ve hafızaya sahiptir. Molla Abdülaziz efendiyle okumaları devam ederken babaları şeyh kasım hazretleri cimzark köyünü satın alarak teylandan cimzarka göç ederler.cimzarkta devam eden derslerinde molla camiye kadar ulaşan muhammed sıddık efendinin muhterem babaları rahatsızlanır. Şeyh kasım hazretlerinin rahatsızlanıp Siirt merkezdeki hasteneye götürülmesi sonucu ellerini mevlaya açan hocası molla Abdülaziz efendi rabbine şöyle yalvarır; ya rabbi eğer şeyhime bir şey olacaksa benimde canımı al zira ben onsuz yapamam. Takdiri ilahi odur ki babası uçar lakaplı şeyh kasım hazretleri Siirt merkezde vefat ederken hocası molla Abdülaziz efendi ise hiçbir rahatsızlığı yokken cimzarkta aynı gün vefat eder. Bunun üzerine onun eğitiyle amcası şeyh abdülmennan efendi ilgilenmeye başlar. Muhammed sıddık efendiye devrin tanınmış alimlerinden molla nusreddin efendiyi getirtir. Molla nusreddin efendi yazmış olduğu kürtçe ehli sünnet vel cemaat akide kitabıyla bugün dahi halkın ismini unutmadığı hayırla yad ettiği bir zaddır. Molla nusreddin efendiyle de beraberlikleri fazla sürmez. Muhammed sıddık efendi henüz ilmini bitiremeden hocası molla nusreddin efendiyi de kaybeder.amcası abdülmennan efendi bunun ardından en meşhur alimlerden molla said el siirdi hazretlerini getirtir. Molla said el siirdi hazretleri öylesine ilim sahibi bi r zaddırki kendisini alimler ittifakla metheder onu bediüzzamanın karini görürlerdi. Muhammed sıddık efendinin ilmini tamamlaması molla said el siirdi hazretlerinin yanında nasip olur. İim icazetini alan bu yüce peygamber torunu ülkemizin o dönemki şartlarından dolayı talebe okutma faaliyeleri yürütemez.
Babasından zamanında almış olduğu izinle 1930 ların sonlarına doğru evinin alt katındaki bir oda da birkaç kez çileye girer. Çile günlerinde şeytan aleyhillane ona gelerek parlak küçük taşlar atardı. Şeyh efendi ise şeytanın bu sataşmalarını hiç kaale almazdı. O zamanki çocukların anlatımlarına göre o taşları toplayıp köyün çocuklarına verir, onlar ise o taşlarla oyunlar oynarmış.
Şeyh efendi cimzarkta bulunduğu yıllarda bu maneviyat merdivenlerini tırmanıyor hasta gönüllerin ilacı oluyordu. Onun bu halisane kulluğu insanları kendine çekiyor, huzurunda diz çökenler kendisinden kopamıyordu.
1940 ların başlarında ise babası şeyh kasımı sani hazretlerinin şeyhi olan şeyh abdülkahhar memani hazretlerinin yeğeni şeyh memduhu berifkani hazretleri türkiyeyi ziyarete geliyor. Diyarbakırda misafir olduğu günlerde yanına gelenlere şeyh muhammed sıddık efendiyi sorup; şeyh kasım çocuklarını içinizde tanıyan var mı diye soruyordu. Nihayet ziyaretine o günlerde diyarbakırda bulunan küçük kardeşi seyyid ekrem efendi de gidiyor. Ekrem efendiyi gördüğüne çok sevinen şeyh memduhu berifkani hazretleri abisinin diyarbakıra gelmesini istiyor. Bunun üzerine şeyh muhammed sıddık hazretleri amcasının oğlu olan müfessir şeyh abdülcelil efendiyi de alarak yola çıkıyor. Diyarbakır görüşmesinin ardından şeyh memduhu berifkani hazretleri cimzarka ziyarete gelerek orada muhammed sıddık teylani hazretlerine tarikat icazetini veriyor. Şeyh muhammed sıddık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX