Kurtalan'da Yılın ilk mercimek hasadı yapıldı

Kurtalan'da Yılın ilk mercimek hasadı yapıldı

Kurtalan'da Yılın ilk mercimek hasadı yapıldı
Bu içerik 66 kez okundu.
Advert

Güneydoğunun tahil ambarı olarak adlandırılan Kurtalan’da mercimek hasadı başladı. Çiftçiler mercimek hasadının başladığını belirterek, bu yılki mercimek veriminin bol yağış nedeniyle geçen seneki verimden daha fazla olduğunu söylediler.

Sıcak havada çalışan işçiler tarladaki işleri bitirmeye çalışıyor. Sabahın erken saatinde işe başlayan işçiler, günün en sıcak olduğu saatte ise buldukları gölgelere sığınıp dinleniyor. Kısa süreli bir yemek ve çay molasının ardından yine mesaiye başlayan işçiler, yaklaşık 40 dereceyi bulan sıcak havanın altında çalışmaya devam ediyor.

Tarladaki tüm işlerini yoğun bir mesai ile bitirmeyi hedeflediklerini söyleyen çiftçi Muzaffer Örnek, bu yılki mercimeğin veriminden memnun olduklarını dile getirerek, "Kasım ayında ektiğimiz mercimeğin bu ay verimini almaya başladık. Bizim 500 dönümlük tarlamız var. Eskiden tarlada tırpanlarla çalışıyorduk, bu da çok zor oluyordu ama şimdi imkanların iyileşmesiyle traktörün arkasına bağladığımız mercimek biçme makinesiyle yapıyoruz. Bu da bizim için çok rahat oluyor. Bu senenin verimi geçen seneye göre daha fazla. Bu yıl dönüm başına 160 ile 200 kilogram arasında verim alındı."

. Bu artış bölgedeki düzenli yağışlardan kaynaklandı.

 

Dünyanın en kaliteli mercimeğinin Mezopotamya topraklarında yetiştiğini belirten Kurtalan Ziraat oda Başkanı Hüseyin Günbat, yıllar önce mercimeğin ana vatanının bu topraklar olduğunu ve dünyaya buradan yayıldığını kaydetti.

Tekrar aynı noktaya ulaşması ve mercimeğin cazibe ürün olması için destek beklediklerini aktaran Günbat, şöyle konuştu:

"Bakliyat içerisinde etten sonra en çok protein ve besin değeri barındıran kırmızı mercimektir. Kırmızı mercimek ekildiği toprağı tedavi de ediyor. Ekildiği yerde kimyevi gübreye gerek yok. Aynı zamanda toprağa azot bırakıyor. Mercimekten sonraki sene onun yerine buğday veya arpa ekilecekse mercimeğin toprağa bıraktığı doğal azotla ürünler yetişebiliyor. Yani toprağımızı, milli servetimizi kimyevi ve suni gübrelerden korumuş oluyoruz. Mercimek ve nohut değerli ürünlerdir, besin kaynağı ve protein deposudur. Bu yıl dönüm başına 160 ile 200 kilogram arasında verim alındı."Allah-ü Teala tüm çiftçilere bol mahsul nasip etsin” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX