Ziraat Odası Başkanı Günbat'tan anız uyarısı

Ziraat Odası Başkanı Günbat'tan anız uyarısı

Ziraat Odası Başkanı  Günbat'tan anız uyarısı
Bu içerik 149 kez okundu.
Advert

Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, toprağa ve verime ciddi zararlar veren ‘anız yakma’ konusunda çiftçilere “Lütfen toprağı yakma” diyerek çağrıda bulundu. Anız yakmanın toprağa ciddi zararlar verdiğinin altını çizen Günbat, “Anız yakma nedeniyle toprakta bulunan verim için gerekli her şey yok oluyor.

Bize yaşamımız için her şeyi veren toprağa saygılı olmalıyız. Günbat, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Her şeyin kaynağı toprağa saygı adına anız yakma yolu ile toprağın yakılması doğru değildir.

 Zaten artık hasat sonrası uygulanan yöntemlerle anızın gübre olarak toprağa karışması sağlanıyor. Çiftçilerimizden ricam lütfen hasat sonrası anız yakmasınlar.

 Anız yakmak hem toprağın doğal yapısına hem verimliliğine zarar verirken, çevre için de büyük tehlike oluşturmaktadır.

Hasat sonrası geriye kalan ürün sapları toprağın verimliğini de olumlu yönde etkilemektedir.

Bu yüzden çiftçilere tekrar tekrar çağrım şudur ki; toprağı korumak verimliliğini artırmak için anız yakmasınlar. Belirttiğim gibi bizlere ulaşan her nimetin kaynağı toprağa saygı içindir,  Anız Yakan Geleçeğini Yakar, Doğayı Yakar ,Ekolojik Dengeyi Yakar toprağı yakma diyoruz. Ve çiftçilerimiz bu yöndeki uyarılara lütfen kulak versinler.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX