KURTALAN'IN YETKİ BELGELİ İLK OTO GALERİSİ, BELGESİNİ ALDI

KURTALAN'IN YETKİ BELGELİ İLK OTO GALERİSİ, BELGESİNİ ALDI

KURTALAN'IN YETKİ BELGELİ İLK OTO GALERİSİ, BELGESİNİ ALDI
Bu içerik 452 kez okundu.
Advert

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikle birlikte, ikinci el araç alım satımı yapan işletmelere yetki belgesi alması zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda, Siirt´te ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti konusunda hizmet veren işletmelerin faaliyetlerini yürütebilmeleri amacıyla sahip olmaları gereken yetki belgesinin ilki, Ticaret İl Müdürlüğünde düzenlenen törenle verildi. 
YETKİ BELGESİ OLMAYAN OTOGALERİLER SATIŞ YAPAMAYACAK
Düzenlenen belge teslim töreninde konuşan, Siirt Ticaret İl Müdürü Ramazan Bozkurt, yeni yönetmelik kapsamında yeterlilik belgesine sahip olmayan oto galeri işletmelerinin satış yapamayacaklarını söyledi. 
Ayrıca, bu sistem noterle entegre bir şekilde yürütülecek. İşletmeler, bizim verdiğimiz yetki belgesi ile noterde satış yapacak. Bu belgeye sahip olmayan işletmelerin satış yapmaları mümkün olmayacak. Yani bu belgeye sahip olmayanlar, ikinci el oto alım satım işleriyle ilgili faaliyette bulunamayacaklar. Bununla ilgili denetimler de il müdürlüğümüz tarafından yapılacak” dedi.
Yeni yönetmelikle birlikte ikinci el oto alım satım işlemlerinin daha şeffaf ve daha güvenilir hale getirildiğini belirten MİRAN Otomotiv işletmecisi Hökhan Karataş, ikinci el araç almak isteyen vatandaşların yetki belgesine sahip oto galerilerden tereddüt etmeden araç alımı yapabileceklerini ifade etti. Karataş; “Biz Miran Otomotiv olarak Siirt/Kurtalan da uzun yıllardan bu yana oto alım satım işleriyle uğraşmaktayız. İşlerimizi her zaman güvene dayalı, vatandaşımızın sorunsuz bir şekilde işlemlerinin tamamlanması adına gereken ne varsa yapma gayreti içerisinde yürüttük. Bu anlamda devletimizin de bizden yerine getirmemizi istediği gereklilikleri yerine getiriyoruz. İlk olarak aldığımız mesleki yeterlilik belgesi ile Siirt Ticaret İl Müdürlüğümüze başvurumuzu yaptık. Ardından il müdürlüğünce yapılan araştırmalar neticesinde işyerimizin yetki belgesi alması için gerekli şartları taşıdığı belirlendi ve bu belge bugün tarafımıza teslim edildi. Bu belge ile bize satış işlemlerinde kullanacağımız bir yetki numarası verildi. İkinci el oto satışını yaptığımız vatandaşımızla notere gittiğimizde biz işlemlerimizi bu numara ile yürüteceğiz. Aksi takdirde noter satışı gerçekleşemeyecek. Bunun yanında bu belgeye sahip işletmelerin satışını yaptığı araçlar, belli standartların altında olamayacak. Vatandaşa ayıplı, kusurlu araç satışının da önüne geçilmiş olacak. Vatandaşlarımız tereddütsüz bir şekilde ikinci el araç sahibi olabilecekler. Ayrıca bu belgeye sahip oto galeriler, anlaşma sağladıkları bankalar kanalıyla araç almak isteyen vatandaşlara kredi sağlayabilecekler. Nitekim, firmamız da bu hizmeti şuan vermekte. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlarımız, işyerimizde çaylarını yudumlarken, araç bedelinin yüzde 70'i oranında bizim anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullanabilecekler. Bu bağlamda vatandaşlarımız, yetki belgesi olan oto galerilerden güvenle araç satın alabilecekler” diye konuştu.
Yapılan açıklamalarının ardından, MİRAN Otomotiv İşletmecisi Gökhan Karataş'a yetki belgesi Ticaret İl Müdürü Ramazan Bozkurt tarafından teslim edildi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX