YENİ BİR CEPHE Mİ

YENİ BİR CEPHE Mİ

YENİ BİR CEPHE Mİ
Bu içerik 246 kez okundu.
Advert
Ermenistan tekrar Azerbaycan’a saldırdı ve savaş başladı. Bu savaşta Rusya, Fransa, ABD; dolayısıyla İsrail/AB ülkeleri, İran ve PKK/PYD Ermenistan’ı desteklerken, Azerbaycan’ın yanında sadece Türkiye görünmektedir. Rusya’nın dağılmasından sonra kurulan 23 Türki Cumhuriyet’ten hangisinin Azerbaycan’ın yanında yer aldığı belli değil. Örneğin Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çeçenistan, Dağıstan, Kalmuk Cumhuriyeti, Moğolistan vb. ülkeler Azerbaycan’ın yanında mı yer alıyorlar?
Ermenistan’ın saldırgan olduğu, Azerbaycan’ın içine girerek toprağını işgal ettiği yerlerin haritasından bellidir.
26 Şubat 1992 tarihinde işgal ettiği Dağlık Karabağ’da girdiği Hocali kasabasında 83’ü çocuk, 106’sı kadın olmak üzere 613 masum sivili katletmiş ve bunu ‘intikam’ olarak nitelendirmekten çekinmemiştir. Dönemin Ermenistan Cumhurbaşkanı, bu caniyane katliamı göstererek ‘Azerbaycan şaka yapmadığımızı anlamalıdır’ açıklamasında da bulunmuştur.
Karabağ dediğimiz Azerbaycan’ın %20 toprağı demektir. Yani 1/5’i. Anlaşılan Ermenistan bununla yetinmemekte ve ‘dayılar’ına güvenerek zayıf gördüğü Azerbaycan’ı tamamen tarihten silmek istemektedir.
Ermenistan Başbakanı bugün yaptığı açıklamada Türkiye’yi de tehdit ederek, ‘Bizimle Azerbaycan arasındaki anlaşmazlığa Türkiye müdahil olmamalıdır’ demiştir. Kendisi başta Rusya, Fransa, ABD, İsrail, İran ve AB ülkelerinden müdahil olmalarını isteyecek, onlardan her türlü gelişmiş silahları bedava alacak ancak Türkiye’nin müdahil olmasını reddedecektir.
Ermenistan’da kişi başına düşen GSMH 5 000 (beş bin) dolardır. Azerbaycan’da 10 bin, Türkiye’de 13 bin dolardır. Yani Ermenistan’ın silah alacak gücü ve imkânı yoktur. Buna rağmen savaşa girişebiliyorsa bu başka bir planın parçasıdır:
1. Azerbaycan’dan daha fazla toprak almak, ekonomisine darbe vurmak ve Dağlık Karabağ’dan vazgeçirtmek.
2. Suriye, PKK/PYD, Libya ve Yunanistan’dan sonra Türkiye’ye beşinci bir cephe açmak ve ekonomik olarak çökerterek teslim almak.
3. Hem Türkiye’yi hem diğer İslam ülkelerini test etmek. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Ermenistan’ın başarması ve buna İslam ülkelerinin susması halinde artık isteyen gayr-i Müslim bir ülke istediği Müslüman bir ülkenin toprağını işgal edebilecektir.
4. Müslüman ülkeler arasındaki parçalanmışlık ve karşıtlığı biraz daha açmak ve birbirinden uzaklaştırmak. Yani İslam ülkelerini bölmek, lokma haline getirmek ve yutulmaya hazırlamak.
Bütün gözler Azerbaycan’dan ziyade Türkiye üzerindedir. Azerbaycan’ın başarısızlığı Türkiye’nin başarısızlığı olarak algılanacak ve kabul edilecektir.
Çok dikkatli olmak zorundayız.
Allah yardımcımız olsun!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX