Başkan Mesud Barzani: Derwêşê Sado, mücadeleci ve milliyetperver bir kişiydi

Başkan Mesud Barzani: Derwêşê Sado, mücadeleci ve milliyetperver bir kişiydi

Başkan Mesud Barzani: Derwêşê Sado, mücadeleci ve milliyetperver bir kişiydi
Bu içerik 886 kez okundu.
Advert

Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye’nin (PDK-T) kurucusu Derviş Akgül’ün (Derwêşê Sado) yaşamını yitirmesi dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

“Kuzey Kürdistan’ın tanınmış siyasetçilerinden ve Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye’nin kurucularından biri olan Derwêşê Sado’nun vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim” diyen Başkan Barzani, “Rahmetli Derwêşê Sado, mücadeleci ve milliyetperver bir kişiydi. 60’lı yıllarda siyasi çalışmalara başlamıştı ve Eylül Devrimi’ni desteklemekte rolü vardı” ifadelerini kullandı.

Eylül ve Mayıs devrimlerinde Sado’nun Kürtlük mücadelesine vefalı bir rolü olduğunu vurgulayan Başkan Barzani sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devrimi desteklemeye devam etti. Mayıs Devrimi savaşçılarına ve Peşmerge’ye destek yolunda canını feda etmeye hazırdı. Kürdistan halkının mücadelesindeki büyük ve samimi rolünden ötürü kendisine Ölümsüz Barzani Madalyası bağışlanmıştı.

Derwêşê Sado’nun vefatıyla biz Kürtlerin mücadeleci bir dostunu yitirdik. Rahmetli Derwêşê Sado’nun ailesi, yakınları, PDK-T üyeleri ve Kuzey Kürdistanlı tüm mücadeleci ve milliyetperverlere başsağlığı diliyorum. Acılarını paylaşıyorum. Yüce Allah’tan rahmetlinin ruhunu cennetiyle sevindirmesi ve herkese sabırlar ihsan etmesini diliyorum.”

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına yakalanan Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye’nin (PDK-T) kurucusu Derviş Akgül (Derwêşê Sado), bugün Batman’da yaşamını yitirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX