Kurtalan Ziraat Odası Başkanı: "Yağışlar Yetersiz "

Kurtalan Ziraat Odası Başkanı: "Yağışlar Yetersiz "

Kurtalan Ziraat Odası Başkanı:
Bu içerik 170 kez okundu.
Advert

Kurtalan ilçesi Garzan Ovası’ndaki buğday, arpa, mercimek tarlalarında bu yıl beklenen yağışların yağmaması neticesinden  dolayı verim kaybı düşünuluyor.

 

Bölgede  henüz yağışların yeterli olmadığını belirten Kurtalan Ziraat oda Başkanı Hüseyin Günbat, 2020-2021 üretim sezonunda hububatın gelişmesi için beklenen yağışlar istenilen seviyede olmadığını söyledi. Hububat için Reva dediğimiz yağışların  oranı  bölgemizde  yetersiz olduğunu belirten Günbat, "Ekim ve Kasım'da hemen hemen hiç yağmur yağmadı. Bu hafta yağmurun yağması da istenilen düzeyde gerçekleşmedi. Bu olumsuzluklar topraktaki hububatın 1- 1.5 ay gelişmesinin durmasına neden oldu" dedi.

 Bazı çiftçilerin yağışın az olması nedeniyle önlem almak için sulama yaptığına dikkat çeken Günbat, bu sulamanın da çiftçilerin bütçesine ekonomik olarak ek bir yük getirdiğini kaydetti.

Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat  Şunları söyledi; Umutlarının ocak, şubat ve mart aylarındaki yağışlar olduğunu, Yeterli miktarda Yağmur ve Kar olmadığı taktirde hububat rekoltesinde düşük beklediklerini söyledi.

İNŞALLAH BU KIŞ YETERLİ YAĞIŞI ALIRIZ’
Bu yağışların da belirli aralıklarla gelmesini temenni ettiklerini dile getiren Günbat, “Çünkü geçen yıl bölgede yağışlarımız istenilen düzeydeydi.  İnşallah bu yağışların devamı gelir.” şeklinde konuştu

Çiftçi endişeli
Kurtalan ilçesinde 1000  dönüm arazisi olan çiftçilerden Cengiz Öztürk, bu yıl yağmur bekletilerimiz istenilen düzeyde değil ekili alanlarımız yeterli yağmur ve kar alamazsa  büyük zararlar edecez bu konuda  endişeliyiz. Tek ümidimiz  ocak –şubat ve mart aylarında yağacak olan yağmur ve kar olması” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX