Kurtalan'da Husumetli İki Aile Törenle Barıştı

Kurtalan'da Husumetli İki Aile Törenle Barıştı

Kurtalan'da Husumetli İki Aile Törenle Barıştı
Bu içerik 561 kez okundu.
Advert

Kurtalan'da iki aile arasında 2016’da başlayan husumet, koronavirüs tedbirleri altında düzenlenen barış töreni ile son buldu.
Kurtalan ilçesine bağlı Molla Recep Eviz Yatılı Erkek Kuran Kurusu Kurtalan’ın Yeni Mahallesi'nde Karaatay ve Çelik aileleri arasında 2016 yılında  husumet yaşandı. Bölgede kan davalı ve husumetli aileleri bir araya getiren Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ve kanaat önderlerinin girişimiyle barıştırıldı.
 Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı törende taraflar, Kuran-ı Kerim'in altından geçerek barış yemini etti. 
'HEDEFİMİZ BÖLGEDE KAN DAVALARINI SONLANDIRMAK'
Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, iki aile arasındaki husumeti sonlandırdıkları için mutlu olduklarını belirterek, "Aileleri bir araya getirdik. Sevinçliyiz, mutluyuz. İnşallah bölgemizdeki bütün kan davalarını ve husumetleri sonlandırmak için öncülük edeceğiz.

Vali Hacıbektaşoğlu ; "Evvela biz hepimiz insanız, faniyiz bir arada yaşıyoruz. Bir aile içerisinde küçük aile, çekirdek aile, bir köy, bir kasaba mutlaka meselelerimiz olur, birlikte yaşamaktan dolayı. Küçük veya büyük, önemli veya önemsiz meselelerle husumetler olur.

 Çünkü faniyiz kusurlarımız vardır. Tabi önemli olan az önce ayeti kerimelerde hocalarımız da ifade ettiler. Cenabı hak en çok affetmeyi sever. Sizler de bu husumeti bitirerek çok büyük bir cesaret gösterdiniz. Allah’ın emrini yerine getirdiniz. Allah’ın rızasını kazandınız. Sizlere müteşekkiriz. Sizler sadece iki büyük aile olarak, barışmanın ötesinde bizleri, Kurtalan’ı, Siirt’i bir araya getirdiniz. İnşallah bu barışa şahitlik ediyoruz. Bu barış daim olsun. Bütün Siirt ve Kurtalan’ın birliğine ve beraberliğine ve kardeşliğine vesile olsun. Bu barış bütün husumetli olan ailelere örnek olur. Bu barışta iradeyi gösteren Çelik ve Karaatay ailelerine emek veren aile büyüklerine ve akrabalarına çok değerli kanaat önderlerine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Hedefimiz bu bölgede kan davalarını ve husumetleri bitirmek. İnsanlarımızın mutlu olması, huzurlu olması bizi de mutlu ediyor" dedi.

Barış törenine,  Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun yanı sıra Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Siirt AK Parti Milletvekilli Osman Ören, , İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, İl Jandarma Komutanı Yardımcısı Jandarma Albay Mevlüt Yıldız, Siirt Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Ak Parti İl Başkanı Ekrem Olgaç, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX