KURTALANDA ÇİFCİNİN KURAKLIK ENDİŞESİ

KURTALANDA ÇİFCİNİN KURAKLIK ENDİŞESİ

KURTALANDA ÇİFCİNİN KURAKLIK ENDİŞESİ
Bu içerik 384 kez okundu.
Advert

Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, önümüzdeki günlerde yağış olmazsa  çifciler risk endişesi…
KURTALAN Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, yaptığı açıklamada,Dünyada ve ülkemizde son yollarda yaşanan ikilim değişikliğine bağlı olarak 4 mevsimi zamanında yaşıyoruz.Ilık kışlar, sıcak yazlar yaşıyoruz. 
Bu değişiklik kuraklığa işaret etmektedir.Başta, buğday ve diğer stratejik ürünlerde tedbir amaçlı olarak bir miktar stok yapmamız gerekli olabilir.İç piyasada, hububatta fiyatlar sürekli olarak yükseliyor. Kuraklık boyutu gün geçtikçe daha da artıyor ve ekonomik olarak refah seviyemiz yüksek olsa dahi ürün bulmak mümkün olmayabilir.Planlı bir şekilde yerli ve milli üretimimizi arttırmaktan başka çaremiz yoktur.Ülkemizin her karış toprağı işlenmeli, toprağın ve suyun yönetimine önem verilmeli ve bu konularda programlı bir şekilde eğitim çalışmaları yapmalıyız. Çünkü iklim değişikliğinin etkisiyle mevsimler yer değiştirmektedir.
Bu da canlılar ve doğa için risk arz etmektedir.
Tedbir ve önlem alınması gelecekte tarımsal üretim sekteye uğrayabilir ve gıda güvenliği endişesi taşımamıza neden olabilir. 
Ülkemizde pandemi sürecini de göz önünde bulundurursak tarımın ve üretimin önemi daha da çok artmaktadır. Ekonomi olarak son 6 aydır aralıksız olarak artmaya devam ediyor.Tahminlerimiz göre 2021yılı 2020 yılından daha riskli olacaktır.
Dünyada ve ülkemizde yaşanan kuraklık riskine karşı önlemlerimizi şimdiden almazsak ve yeterli üretimi sağlamazsak, üretim yapan ülkelerden ucuz süt, et, buğday ve diğer gıda ürünlerini bulma şansımız olmayacaktır.
Bu Ülkede yaşayan insanlarımızı namerde muhtaç etmeyen değerli üreticilerimizi tebrik ediyorum. Rabbim hepimizi doğal afetlerden, belalardan korusun. dedi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”