Kurtalan’da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Kurtalan’da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Kurtalan’da Husumetli Aileler Barıştırıldı
Bu içerik 408 kez okundu.
Advert

Bölüktepe Köyünde akraba olan “Pekediz” aileleri arasında 2018 yılında başlayan husumet Kaymakam İhsan Emre Aydının girişimleriyle barıştırıldı. Kurtalan ilçesinde aralarında husumet oluşan Pekediz aileleri, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Ak Parti Milletvekili Osman Ören, AK Parti Siirt İl Başkanı Ekrem Olğaç, AK Parti Kayabağlar Belediye Başkanı Salim Seven, Atabağ Belediye Başkanı Tayyar Lale, ve kanaat önderlerinin girişimiyle barıştırıldı. Kurtalan 15 Temmuz Demokrasi park bahçesinde acık havada düzenlenen barış töreni Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın Konuşmasın da; her iki aileyi barışa vesile eden herkese teşekkür ederek, hayırlı bir iş için toplandıklarını belirterek, sağduyulu davranarak aralarındaki husumeti sonlandıran ailelere teşekkür etti.
İnsanların aralarındaki huzursuzlukları, husumetleri gidermenin önemli olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:"Kurtalan’da yapmamız gereken ilk önceliklerden biri de barış. Çünkü biz barışı sağlamazsak, gelecek nesillere husumeti transfer etmiş oluruz. Müslümanlara yakışır şekilde hareket etmemiz lazım. Aramızdaki küskünlükleri, kırgınlıkları gidereceğiz. Kardeşliğimizi, dostluğumuzu pekiştireceğiz ve aramızda nifak tohumları ekilmesine müsaade etmeyeceğiz. Aile büyükleri ve ileri gelenler olarak bunlara vesile olacağız. Şükürler olsun bugün bu memnuniyeti yaşamaktan gurur duydum. Buna vesile olan bütün kardeşlerimizi tebrik ediyorum." ve Allah iki aile arasındaki barışı, huzuru daim etsin diliyorum" dedi.

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu burada yaptığı konuşmada, girişimler sonucu barışmayı kabul eden aile büyüklerine teşekkür ederek şöyle konuştu ;  "Her iki aile bu cesareti gösterdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Nihayetinde bugün ailelerimiz bu cesareti ve bu iradeyi gösterdiler ve Pekediz  aile arasındaki husumet barışla sonuçlandı. Başta aile büyüklerine ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. “Kan davasını barışla sonlandırmak yiğitlerin, ve hayırseverlerin işidir. Barış, kardeş olabilmektir, komşu olabilmektir, birlikte yaşayabilmektir. İnsanları iyiliğe teşvik etmektir,” Ben birbirlerine bu sözü verenleri tebrik ediyorum. Bu Barışın cuma yüzü hürmetine kalıcı olması, bölgedeki bütün kötülüklerin, şerlerin, şiddetin, terörün yok olmasına da vesile olmasını diliyorum." Dedi.

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ise Bu anlamlı günde hepimiz şahitlik ediyoruz. Barış yürek  işidir,cesaret ister,barış erkek işidir  pekediz ailesini bu cesaretlerinden ve erkekliklerinden dolayı her kesin huzurunda barışa yaptıkları katkı için teşekkür ediyorum. Bu sulhta kimin katkısı varsa kimin emeği geçtiyse Allah ondan razı olsun. Gereken olgunluğu göstererek bu husumete son verdikleri için iki ailenin ileri gelenlerini de canı gönülden tebrik ediyorum”dedi.

Tören, aile bireyleri Kur'an-ı Kerim'in altından geçip, barış yemini etmelerinin ardından, İlçe Müftüsü Mehmet Nedim Yılmaz’ın okuduğu dua ile sona erdi. Barış törenine, Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun yanı sıra İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Atabağ Belediye Başkanı Tayyar Lale,Kayabağlar Belde Başkanı Salim Seven, AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”