NAMAZ CENNETE GÖTÜRÜR MÜ?

NAMAZ CENNETE GÖTÜRÜR MÜ?

NAMAZ CENNETE GÖTÜRÜR MÜ?
Bu içerik 316 kez okundu.
Advert

Hocam, hep namaz diyorsunuz. Namaz cennete götürür mü? Hâlbuki namaz kılıp da bir sürü pisliğin içinde yüzen insanlar vardır. Caminin ilk saflarında kendilerini gösterip de faizle amel edenler vardır. Tefecilik yapıyorlar. Eğer namaz onları korusaydı onlar bu pislikleri işlemezlerdi. Diğer taraftan ailelerinin hiçbir İslam'ı yaşantısı yoktur.
            Haklısın. Namazla insan cennete gitmez. Tek başına namaz yetmez. Namazın yanında hayırlı şeylerin olması lazımdır. Haramlardan uzak durmak gerekir. Ama şu bir gerçektir ki hiçbir Allah'ın kulu namazsız cennete giremez. (Ancak adam iman etmiş ama namaz kılamadan vefat etmiş veya savaşa girmiş ve şehit düşmüş.)   
            ‘’Mücrim olanlardan sorulur. Sizi cehenneme sokan nedir? Onlar şöyle derler: Biz namaz kılanlardan değildik.’’ Müddessir 43
Namaz insanı muhafaza eden bir kalkandır. Namaz kötülüklerden muhafaza eder. Bir insan gerçek anlamıyla namaz kılıyorsa, kendini İslam'ın kurallarına göre uyarlamaya çalışıyorsa onun kıldığı namaz onu günahlardan muhafaza eder. ‘’Kuşkusuz namaz hayâsızlıktan ve kötülükten meneder.’’ Ankebut 45. Faizden, adaletsizlikten,  rüşvetten de muhafaza eder. Onları her türlü pislikten de muhafaza eder. Ama Namaz kılan insan hiçbir kötülük işlemez denilemez. O da bir insandır. Gafil düşebilir. Nefsine yenilebilir. Ama hatırladığı anda tövbe eder. istiğfar eder ve Allah'a sığınır. ‘’Onlar, utanç verici bir iş yaptıkları veya kendi kendilerine haksızlık ettikleri zaman Allah'ı anar ve günahlarının affı için yalvarırlar. Zaten günahları Allah'tan başka kim affedebilir? Bunlar yaptıkları fenalık üzerinde bile bile ısrar etmezler.’’  Ali İmran 135. Namaz kılmak insanı cennete götürür. Ama namazsız olan cennete gitmez. "(Kıyamet günü kulun ilk sorguya çekileceği ibadet namazdır. Namaz düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namaz düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]. (Namaz dinin direğidir, namazı terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]. Namaz, baraj sorusudur. Namazı olmayanın dinde hiçbir şeyi yoktur.     
Dolayısıyla, İslam dininin kurallarına göre hareket eden insanlar, ailelerinin yaşantılarını da İslam'a göre çevirirler. Kendi yaşantılarını da İslam'a göre düzenlerler. Ama İslami kuralları kendine dert edinmeyen insanlar, namazda kılsa, oruçta tutsa, günde yüz defa da ‘’Ey iman edenler, kızlarınız, kadınlarınız, hanımlarınız sokağa çıktığı zaman dış elbiselerini giysinler, yani vücut hatlarının görünmemesi için, fark edilmemesi için geniş olan elbiselerini giysinler. Baştan aşağı kendilerini örtünsünler.’’ Duysalar, kendi ailesine bunu uygulamazlar. Akıllarına bile gelmez. 
Bir de şu noktaya dikkat etmek gerekir. Bizim Rehberimiz, yol göstericimiz, örneğimiz, namaz kılıp, faiz yiyen, haram işleyen insanlar değildirler. Onlar bizim için örnek olmazlar. İsterse cemaatin ilk safında, imamın arkasında olsa, sakalı yarım metre uzunluğunda, sarığı 1 metre genişliğinde olsa bile onlar bizim örneğimiz değildirler. Bizim örneğimiz Allah'ın kitabıdır. Hz Muhammed (sav)’dir. Diğer insanlar doğru yaptıkları zaman sevaplarını alırlar. Haram işledikleri zaman da cezalarını alırlar. Diğer taraftan günahlar ile sevaplar terazide tartılır. Birinin sevapları günahlarından 1 gram bile fazla olsa kurtulur. Dolaysıyla bir insan haram işledi, günah işledi diye dinden çıkmaz. Yani namazın sevabı ayrıdır. İçki içmenin günahı ayrıdır. İçki içen namaz da kılmasın, oruç da tutmasın denilemez. Ama doğru olan namaz kılan adamın büyük günahlardan uzak durmasıdır. Elinden gelinceye kadar da küçük günahlardan uzaklaşması lazımdır.
(Allahü teâlâ buyuruyor ki, "Söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana azap etmem, onu sorgu-suale çekmeden Cennete koyarım") [Hâkim] İlhan Günay öğretmen

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”