KURTALAN’DA ‘MERYEM ANA’ HEYKELİ ELE GEÇİRİLDİ

KURTALAN’DA ‘MERYEM ANA’ HEYKELİ ELE GEÇİRİLDİ

KURTALAN’DA ‘MERYEM ANA’ HEYKELİ ELE GEÇİRİLDİ
Bu içerik 457 kez okundu.
Advert

Siirt İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ‘Tarihi Eser Kaçakçılığı’ yaptıkları tespit edilen kişilere operasyon düzenledi. Operasyonda Batman Müze Müdürlüğü’nden ‘Meryem Ana’ heykeli ve tarihi kase çalan 2 kişi kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı.

Konu ile ilgili Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi, “Siirt İl Jandarma Komutanlığı, KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığının Önlenmesi maksadıyla yapılan çalışmalar esnasında elde edilen duyumda; Kurtalan ilçesinde ikamet eden (2) şüphelinin çeşitli yollarla temin ettikleri tarihi eserleri Kurtalan ilçesine getirerek haksız kazanç elde etmek maksadıyla satacakları bilgisi alınmıştır.

KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince, Kurtalan ilçesi girişinde şüphelilerin suç unsuru malzemeler ile birlikte yakalanmalarını sağlamak maksadıyla yürütülen fiziki takip ve devamında icra edilen operasyon sonucu, (2) şüpheli şahıs  yakalanmış olup, adli makamlardan alınan arama kararına istinaden şüphelilerin üzerlerinde ve kullandıkları araçta yapılan aramalar sonucu; Ortaçağ dönemine ait olduğu değerlendirilen 10*4 ebatlarında (1) adet metal Meryem Ana Heykeli ve (1) adet 10*10 ebatlarında metal Kase olmak üzere toplam (2) adet tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen tarihi eserler ele geçirilmiştir.

Olayla ile ilgili Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilerek, şüpheliler hakkında adli soruşturma işlemlerine başlanılmıştır.

Siirt İl Jandarma Komutanlığı, başta terörle mücadele görevleri olmak üzere, kamu düzeni ve huzurun devamı ile genel emniyet ve asayişin sağlanması için milletinin emrinde kararlılıkla görevine devam etmektedir.” Denildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”