Ayakkabı Tamir Ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor

Ayakkabı Tamir Ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor

Ayakkabı Tamir Ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor
Bu içerik 506 kez okundu.
Advert

Ayakkabı tamirciliğinde artık çırak bile yetişmediğini ifade eden Kurtalanlı esnaf (Mithat Usta), her geçen gün işlerinin düştüğünü söyledi.
Bir zamanlar birçok kişinin geçim kaynağı olan ayakkabı tamirciliği, gelişen teknoloji ve değişen tüketim alışkanlığı ile yavaş yavaş tükeniyor.
Her geçen gün artan teknoloji, marka malların imitasyon örneklerinin çoğalması sektörü olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor.

Genç yaşlı vatandaşların çoğunlukla vatandaşın spor giymesi, ayakkabı tamirciliğini sekteye uğratıyor. 

NE AYAKKABININ NE USTANIN KIYMETİ KALMADI

Kurtalan’da 40 yıldır kunduracılık ve ayakkabı tamirciliği yapan Mithat Usta, Türkiye’de olduğu gibi Kurtalan’da da, ucuz ve sağlıksız olarak nitelendirilen ayakkabıların satışlarının artmasından dolayı ayakkabı tamirciliğinin de yok olma aşamasına gelmesinden şikâyetçi olduklarını dile getirdi. Kurtalan çarlı merkezin de küçük  dükkânında mesleğini yürüten Mithat Usta, eskiden alım gücünün olmadığını insanların bir ayakkabıyı 10 defa tamir ettirip, giydiğini belirterek, “Artık insanımız ayakkabısı tamir etmek yerine yeni ucuz ayakkabı alıyor. Bir sene bile giymeden yıpranan ayakkabısını çöpe atıyor. Şimdi çeşit çeşit ayakkabılar var. Üretim fazla. Çok ucuz fiyatlara ayakkabılar satılıyor. Eskiden fabrikasyon üretim azdı. Daha çok el işçiliği ayakkabılar vardı. Ayakkabı kıymetliydi. Ayakkabı ustası, sanatkârdı ve kıymetliydi. Şimdi ne ayakkabının ne ustanın kıymeti kalmadı.” dedi.

SON NESİL BİZİZ

Kunduracılığın ve ayakkabı tamirciliğinin eskisi gibi olmadığını ama direndiklerini belirten Ayakkabı Ustası Mithat Usta, “Şimdi ayakkabı tamirinden utanıyor gibi insanımız. Ayakkabının bir kenarı söküldüğü zaman insanlar artık dikiş görünür, çirkin olur deyip giymiyorlar, atıyorlar ayakkabılarını yaptırmıyorlar. Bizim meslekte tabi gün geçtikçe düşmeye başladı. İnsanlarımız artık daha lüks peşinde ve işlerimiz her geçen gün daha da düşüyor.” diye ifade etti.

Artık çıraklık ve kalfalığın kalmadığını, kimsenin çocuğunu sanata, terzilik, kunduracılık, tamircilik gibi işlere çırak olarak göndermediğini söyleyen Mithat Usta, “Biz bu işin son nesliyiz. Bende kardeşlerimi yetiştirdim. Onlarda bu mesleğin içindeler. Dört kardeşiz 2 kardeş bu işi yapıyoruz. Zamlar bizleri de etkiledi ama biz zam yapmadan yolumuza devam ediyoruz.” dedi. 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”