Haksız Yere Katl/ Adam Öldürme

Haksız Yere Katl/ Adam Öldürme

Haksız Yere Katl/ Adam Öldürme
Bu içerik 260 kez okundu.
Advert

Haksız Yere Katl/Adam Öldürme
İslâm Dini, insan hayatının saygın ve dokunulmaz olduğunu kabul edip ister iman etsin ister etmesin bütün insanların haksız ve kanunsuz yere öldürülmesini yasaklamıştır.
40Kur’ân-ı Kerîm’de Allah’ın haksız yere öldürülmesini haram kıldığı kişileri ta-ammüden öldürme ve bunun haram oluşuna dair birçok ayet vardır.
41 Dolayısıyla Kur’ân’da haksız yere başkasını öldürmek haram kılındığı gibi bu kabilden olmak üzere kişinin kendini öldürmeside “Kendinizi öldürmeyin.
”42 ayeti ile yasaklanmıştır. Kişinin kendi can bütünlüğüne zararverecek davranışlarda bulunması ve intihar etmesi hadisler ile de kabih görülüp
yasaklanmıştır.
43 Kişinin kendi canına kıyması veya başkasına bu konuda izin/yetki vermesi anlamına gelen ötenazi şeklindeki uygulamalar, günahı ortadan kaldırmadığı ve ayrıcahukuka da aykırı olduğu için katl derecesindeki büyük günahlardan biri kabul edilmiştir.
44 Ayrıca kişinin kendi elleriyle kendisini tehlikeye atmasını yasaklayan ayet
45 bir kimsenin kendi ölümüne sebep olacak davranışlara girişmesinin yasak olduğunu göstermektedir.
46Ayetler ile haram kabul edilen haksız yere bir cana kıyma eylemi, hadisler ile de teyit
edilmiştir. Örneğin “Zulmen öldürülen her insanın kanının günâhından Âdem’in ilk oğluna da mutlaka bir pay ayrılır. Çünkü o insan öldürme çığırını ilk başlatan kişidir.”
47 hadisinde olayın farklı bir boyutu vurgulanmıştır.
 Yine “Şüphesiz sizin kanlarınız ve mallarınız; bu gününüzün, bu ayınızın ve bu beldenizin haram olduğu gibi birbirinize haramdır.
”48 hadisinin yanı sıra “Yedi helak edici şeyden sakınınız. Bir tanesi de haklı durumlar müstesna Allah’ın haram kıldığı cana kıymaktır.
”49 şeklindeki rivayetler böyle bir fiilin büyük günahlar arasında sayıldığını ve dolayısıyla haram olduğunu apaçık bir şekilde ifade etmektedir.
KALBİMİZİ DİNLERSEK HER ZAMAN DOĞRUYA ULAŞTIRIR BİZİ
“Müslüman’ın, kardeşine karşı beş şeyi yapması gerekir: Selâm almak, hapşırınca esenlikler dilemek, davetine gitmek, hastayken ziyaret etmek, cenazesine
katılmak.” 3  "Müslüman Komşusunun kendisinin; canını ,malını,ailesini,sırtını dönerek emanet edebileceği kadar güvenilir olmayı gerektirir.
        Peki davranışlarımıza bakalım ve hakikata ne kadar bağlı olduğumuzu kendimize soralım. Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir hadisinden yola çıkarak; Hangimiz kimsesi olmayan, yetim, yaşlı, hasta birine ne zaman yardımda bulunduk , evini temizlemeye eşimiz ve çocuğumuz ile uğradık, hal hatırını sorduk. Ölülerimizin hayrına bir fakir çocuğun masraflarını karşıladık diye soruyormuyuz kendimize. Yada elimize bir kadro fırsatı geçtiği zaman aile bireylerini değilde öncelikle gerçekte ihtiyacı olan birini çocuğumuza veya yakınımıza tercih ettik. Halis ve Muhlis bir şekilde düşünelim bakalım bu hatalara düşmüşsek bile bir gerçekliği bildiğimiz halde bir daha karşılaşırsak gene hata yapacakmıyız.Cevap: Kararımızı değiştirmemişsek vay halimize.“Zenginlik mal mülk çokluğu değildir. Asıl zenginlik gönül zenginliğidir.”1“Benim ümmetimin müflisi kıyamet günü elinde namazla, oruçla, zekâtla gelir; ama şuna sövmüş, buna iftira atmış, şunun malını yemiş, bunun kanını dökmüş, ötekini dövmüş.
Sevapları ona buna dağıtılır. Eğer borçlarını ödeyemeden sevapları biterse, bu sefer ötekilerin günahları alınıp buna yüklenir. 
Sonra da ateşe atılır.”2
      “Yazıklar olsun, dinarın, dirhemin, kadifenin ve ipeğin kuluna! Verilince memnun olur, verilmezse mutsuz kalır!”3 (Buhari-Müslim)
 Evet Yazıklar olsun gerçeği bilmesine rağmen hakikat yolunda yürümeyenlere, Kul Hakkına Girenlere , Hakkı inkar edip fitneye sebep olanlara , Kendisine Hak Gördüğünü Komşusundan ve Müslümandan ve İnsanlardan sakınanlar Allahım Huzuruna Tertemiz Bir Alınla Çıkabileceklermi.
 Malesef.
      Allah’ım! Hazineleri senin kudretinde olan her türlü hayrı isterim ve hazineleri senin kudretinde olan her şerden sana sığınırım. (Hákim)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”