YENİ GELİR KAYNAĞI ‘FISTIK’

YENİ GELİR KAYNAĞI ‘FISTIK’

YENİ GELİR KAYNAĞI ‘FISTIK’
Bu içerik 233 kez okundu.
Advert

Kurtalan ve genelinde  fıstık  bu aralar Siiir il merkezi ile yarışır duruma  geldi Kurtalan  merkez ve genel köylerinde köylüler  fıstığa büyük bir rağbet gösterdi

SÜRÜLMEYEN ARAZİLER FISTIĞA DÖNÜŞTÜ
Son yıllarda ağaç sayısından ekili alana kadar ciddi artış yakalayan fıstıkKurtalan merkez ve köyleri başta olmak üzere Kurtalanın dört bir yanına yayılıyor. Çiftçiler, arazilerini ‘Fıstık olarak nitelendirdikleri fıstık bahçelerine çeviriyor. Arazilerinde donlara karşı dayanıklı, sıcak ve kurak iklimlerin bitkisi olan fıstık fidanı ekimine başlayan yöredeki çiftçiler, fıstık gelirinin yüksek olmasından dolayı bu ürüne yöneldiklerine dikkat çekti..

“FISTIK KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN”
Kurtalan’a bağlı Ğenduke köy muhtarı Basir Bingöl, fıstık üretiminin diğer tarımsal ürünler gibi fazla ilgi ve maliyet göstermeyen bir iş olduğuna dikkat çekti. Köy arazilerinde yaklaşık 1500 dönümlük alanı kaya parçaları ile taşlardan temizlediklerini belirten Bingöl; “Taş ve kayalıklardan geçilmeyen bölgede, yaklaşık 1500 dönümlük alanda verim almaya başladık. Fıstık diğer ürünlere göre verimli ve kazançlı bir iş. Hububattaki yüksek maliyetler çiftçileri fıstık ekimine yönlendiriyor.  Fıstık daha çok susuz ve çorak arazide yetişiyor” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”