Kurtalan'da Aralarında kan davası olan iki aile barıştı

Kurtalan'da Aralarında kan davası olan iki aile barıştı

Kurtalan'da Aralarında kan davası olan iki aile barıştı
Bu içerik 452 kez okundu.
Advert

Siirt’in Kurtalan ilçesinde aralarında husumet bulunan ‘Doğan’ ve ‘Algül’ aileleri Siirt Valisi/Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun girişimleriyle barıştırıldı.

İlçede Bir düğün salonunda düzenlenen barış töreni Hasan Özalp Hocanın Kuranı Kerim tilaveti ile başladı.  Törende bir konuşma yapan Siirt Baro Başkanı Av. Nizam Dilek İslamiyet’te barışa verilen değerin üzerinde durdu ve Kuranı Kerimde barıştan bahseden ayetleri sıraladı.

Av.Dilek “Peygamberimizde bir çok hadisinde barışmanın önemini vurgulamıştır. Bu vesile ile barış kararı alan ailelerimizi canı gönülden tebrik ediyoruz. Bu girişimin küs olan, sorun yaşayan bütün ailelere vesile olmasını canı gönülden diliyorum. Barış girişimine katkı sunan ve emekleri olan Batman Baro başkanımız Hamit Çakaz, Siirt Baro Başkanlığına, il başkanımız Ekrem Olgaç beye ve çok büyük emek sarf eden Hikmet Deryalara ve Metin Dilek, Ekrem Karşut ve Abdullah Kümet’e şükranlarımızı sunuyoruz. Bu barış toplantısının ülkemize Siirt’imize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. “ dedi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu da yaptığı konuşmada insanlar arasında şiddet ve ölüm olaylarının olmaması gerektiğini belirtti.

Vali Hacıbektaşoğlu  “Bu gün yine hayırlı bir iş için, Allah rızası için, Doğan ve Algül Aileleri arasında yaşanan bir husumeti sonlandırmak için bir araya geldik. Tabii hep söylüyorum. Bunları görmekten üzülüyorum. Geçen haftada yine Siirt’imiz de hiç yoktan insanlar öldü. Bunların hiçbir şekilde olmasını istemiyoruz. İnsan olarak biz kendimizi ve toplumumuzu kontrol etmek zorundayız. Burada aile büyüklerine, anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Yoktan sebeplerle, küçücük sebeplerle insanların birbirlerine şiddet uygulamaları ve sonuçta ölüme varan olayları görmek gerçekten bizi çok üzüyor. Biz insanız. Toplum içerisinde yaşıyoruz. Eksiklerimiz hatalarımız vardır. Ama bunların yolu şiddet, bunların yolu insan öldürmek değildir. Bu vakaları hiçbir şekilde tasvip etmiyor ve istemiyoruz. “ dedi.

Gösterdikleri cesaret nedeniyle iki ailenin üyelerini kutlayan Vali Hacıbektaşoğlu, bu barışın diğer bütün anlaşmazlıkların barışla sonuçlandırılmasına vesile olmasını diledi.

Törende iki ailenin üyelerinin yemin etmesinin ardından Kurtalan ilçe Müftüsü Mehmet Nedim Yılmaz’ın okuduğu dua ve yapılan ikramla sona erdi.

Barış törenine ilçe Kaymakamı İhsan Emre Aydın, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay,  İl Jandarma Komutanı Tuğg. Uğur Ertekin, ilçe protokolü, kanaat önderleri iki ailenin üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

Doğan ve Algül aileleri arasındaki husumet 14.10.2020 tarihinde Kurtalan ilçesi Beykent Köyü girişinde çıkan tartışma sonucu bir kişi ölmesi nedeniyle başlamıştı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”