AVRUPA DEĞİL İSLAM KADINI MUTLU EDER.

AVRUPA DEĞİL İSLAM KADINI MUTLU EDER.

AVRUPA DEĞİL İSLAM KADINI MUTLU EDER.
Bu içerik 404 kez okundu.
Advert

 Beşeri kanunlar, insanların manevi yönleri göz önüne alınmadan yani maddi yönünden, dış yapısından hareketle kanunlar hazırlanır, İslam dini ise hem maddi hem de manevi yönlerini göz önüne alarak kanun ortaya koymuştur. 
           Günümüzde İstanbul sözleşmesi olarak tarihe geçen ve kadın hakları adı altında gündeme gelen kanun kadınları korumaktan çok sıkıntıya koymuştur. Aile birliğini ve düzenini darmadağın etmiştir. Evde kadın ile erkek hakimiyeti çatışmasını ortaya çıkarmıştır. Ev bir savaş meydanı haline dönmüştür. Erkek, hanımından bir şey istemekten korkar hale gelmiştir. Ufak bir anlaşmazlık erkeğin kapı dışarı edilip mahkeme kararıyla aylarca evden uzaklaştırılmasına zemin hazırlamıştır. Önemli olan erkek ile kadını birbirinden uzaklaştırmak değildir. Onların beraber huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlamaktır. İslam dininde erkek yaratıldıktan sonra, onun nefsinden eşi de yaratılmıştır. Erkeğin eşiyle huzur bulmasıdır. ‘’Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.’’ Rum süresi 21. Erkek ve kadın birbirinin rakibi değil, tamamlayıcısıdır. Biri olmadan diğeri olamaz. 
           İslam dininde evin yönetimi erkeğe aittir. Erkek evin idaresini düzenler. Peygamberimiz (sav), kadınlara iyi davranmayı erdemli ve şerefli erkeklerin özelliği olarak kabul etmiştir.  “Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir."
        “Sizin hayırlınız, eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızın.  
      "Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür."
"Hanımını döven, Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum."
        Avrupa'daki yasalar aileyi parçalama üzerine kurulmuştur. İslam'da ise ailenin kurulması ve korunması önemlidir. Şeytan ve dostları aileyi yıkmak için ellerinden gelen bütün plan ve desiseleri yaparlar. Aile bozulursa, sokaklarda yetişen çocuklar onların yönetiminde olur. Kötü yollara düşen kız ve erkek çocukların çoğu parçalanmış ailelerden çıkmaktadır. Bu yüzden Avrupa devletleri, bize galip gelmek için aile düzenimizi bozmaya çalışmışlardır ve maalesef bu konuda başarılı da olmuşlardır. Önemli olan boşanmak değil barıştırmaktır. Kürtçede bir söz vardır. ‘’Nava Jin u mer veke bahriye. Her tışt tede vında dibe.’’ Yani erkek ile hanımı arası deniz gibidir. Her şey orada kaybolur. Kavgada etseler, aralarında başka şeyler de olsa bir süre sonra birbirlerine baktıkları zaman, yanyanda oturdukları zaman, birbirlerinin ellerini tuttukları zaman, aralarındaki o husumet ve sıkıntı hepsi gider. Ama erkek aylarca evden uzaklaştırıldığı zaman kiminle huzura erecek, kiminle rahatlayacaktır. Dolayısıyla daha fazla sinirlenecek, daha fazla kızacak, sokaklarda perişan olacak ve bu sefer parçalanmış olan aileyi ya da sıkıntı girmiş olan aileyi baltalarla paramparça etmenin yollarını arayacaktır. Önemli olan aileleri barıştırmanın yollarını aramaktır. Bir aile boşanmak için müftünün yanına giderler. Müftü, kadının boşanmak istediğini öğrenir. Kadına sorar: Kocan seni dövüyor mu? sana bakmıyor mu? sana haksızlık mı ediyor? Kadında hayır. Hiçbir şekilde bana haksızlık etmiyor ama ben boşanmak istiyorum. Müftü kadını dışarı çıkarttırır. Erkeğe ne iş yaptığını sorar. Erkek kasap olduğunu söyler. Müftü, adama bundan sonra eve gitmeden önce hamamda yıkan ve eve git. Kadını çağırır. Ben size bir ay süre veriyorum. Bir ay sonra gelin. Eğer istiyorsan sizi boşarım. Bir ay sonra geldiklerinde Kadın boşanmak istemediğini söyler. 
          İşte İslam sözleşmesi budur. Şeytanın ve şeytanın dostlarının ellerini ailenin içinden çıkarmak ister. Evde huzur ve selameti oluşturur.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”