Kurtalan'da Beraat Kandili Dolu Dolu Kutlandı

Kurtalan'da Beraat Kandili Dolu Dolu Kutlandı

Kurtalan'da Beraat Kandili Dolu Dolu Kutlandı
Bu içerik 368 kez okundu.
Advert

Kurtalan ilçesinde Beraat Kandili gündüz oruç tutularak, gece ise namaz kılınıp, dualar edilerek, dolu dolu geçirildi.
Tüm yurtta olduğu gibi Kurtalan ilçesinde de Beraat Kandili, dua ve ibadetlerle kutlandı. Gündüz oruç tutan ilçe halkı akşam ise ellerini açarak, dualar etti.Kurtalanlılar, kandil gecesinin faziletine nail olmak için namazlar kılındı. Merkez Caminde düzenlenen mevlitte, Cami imamları tarafından verilen vaaz ve kılınan namaz sonra gecenin ilerleyen saatlerine kadar kadar Kur'an-ı Kerim okundu. Mevlitte ilahiler okunup, tekbirler de getirildi.
 Cami İmamı  Taha Hoca gecenin üç aylar içerisinde rahmet gecelerinden birisi olduğunu belirterek,”Recep,Şaban ve Ramazan ayı biz  Müslümanların dini hayatına çok önemli bir yeri olan bir hasat mevsimidir. Bir rahmet mevsimidir.
Rabbimizin  bize bir  fırsat iklimi olarak lütfettiği bir zaman içerisindeyiz.
Diye konuştu.
Berat Kandili, 8 Mart'ta başlayan üç ayların ikincisi şaban ayının 15'inci gecesine denk geliyor.
BERAT KANDİLİ..
“Beraet” kelimesinin kısaltılmış ifadesi olan berat, İslam inancına göre günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.
Ayrıca hicretin ikinci senesi şaban ayının 15'inci günü, Hazreti Muhammed ziyaret için gittiği Beni Seleme yurdundaki mescidde öğle namazının ikinci rekatını kılarken, kıblenin Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram yönünde değiştiği hakkında ayet indi.
Hazreti Muhammed ile cemaatin bu esnada yönünü Kabe'ye çevirmesiyle birliğin sembolü olan bu tarihi olay, Berat gecesini değerli kılan başlıca nedenlerden birini oluşturuyor.
Hazreti Muhammed'in, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:
“Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”