Kurtalan’da Kuraklık Endişesi

Kurtalan’da Kuraklık Endişesi

Kurtalan’da Kuraklık Endişesi
Bu içerik 309 kez okundu.
Advert

Güneydoğu bölgesin de ekilebilen tarım alanı bakımından önemli merkezlerden olan Kurtalan'nın verimli arazilerinde ağırlı olarak  Mercimek, Arpa, Buğday yapılıyor. Kurtalan’da Çiftçiler  şubat, mart ve nisan ayında yağışların mevsim normallerinin altında gerçekleşmesiyle çiftçiler kuraklık endişesi yaşıyor. Bölgede yaklaşan hububat hasadında özellikle sulanmayan kırsal alanlarda rekoltenin geçen yıla göre düşmesi bekleniyor.

Yağış Yetersizliğinden Kaynaklı Olumsuzlukları Tespit Etmek Üzere Ekili Alanlarda Tespit Çalışmaları Yapılıyor.

2021 yılında uzun yıllar yağış ortalamasına göre %30-40 oranlarında görülen yağış yetersizliği sebebiyle kuru tarım yapılan alanlarda görülen sıkıntıları tespit etmek üzere teknik ekipler tarafından çalışmalar yapılıyor. Alan çalışmaları Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kurtalan ilçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası bünyesinde çalışan teknik elemanlardan oluşan 5 ekiple yürütülüyor.

Alan tespit çalışmaları ağırlıklı olarak yağış yetersizliğinin daha çok görüldüğü ve hububat alanlarının yoğun olduğu Siirt merkez ilçe ve Kurtalan ilçesinde yapılıyor. Çalışmalar sonucunda elde edilen veriler Tarım ve Orman Bakanlığına günlük rapor ediliyor. Alan çalışmaları hasat sonrasına kadar devam edecek.

Siirt Tarım İl Müdürü Ergün Demirhan başkanlığındaki heyet, alanda çalışma yapan teknik ekiplerle birlikte hububat ekili arazilerde görülen sıkıntıları yerinde tespit etmek üzere Kurtalan İlçesi Kayalısu, Tulumtaş, Çeltikbaşı, Erdurağı, Azıklı, Saipbeyli, Çayırlı, Şenköy köyleri ziyaret etti. Yağış yetersizliğinde kaynaklanan sıkıntılar yerinde tespit edildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”