TAKSİM CAMİİ

TAKSİM CAMİİ

TAKSİM CAMİİ
Bu içerik 319 kez okundu.
Advert
Taksim Camii’nin yapılması tartışmaları 1952’de merhum Adnan Menderes tarafından başlatılmış ise de kökenleri 1453’lere kadar dayanmaktadır. Nitekim Gezi olaylarında taşınan pankartlardan biri ‘İşgal 1953’te başladı’ sloganıydı. Ne alaka?
Taksim bölgesi Fatih tarafından Cenevizliler ve Yahudilerin inanç ve geleneklerini rahatça yaşayabilmeleri için onlara tahsis edilmişti. Pera denilen bölgede gayr-i Müslimler yaşıyordu. Ancak zamanla onların entrika, plan, komplo, içki, kumar, fuhuş, sefahet, ahlaksızlık ve fitnelerinin merkezi haline getirildi. Osmanlı'nın son dönemlerinde adeta ‘kurtarılmış bölge’ olarak kabul edildi ve yabancı misyonların, casusların ve entrikaların merkezi haline gelmişti. Dolayısıyla o tarihten bugüne orası hainlerce sahiplendi, korundu ve ‘Burası elimizde oldukça İstanbul’un fethi tamamlanmış sayılmaz’ sembolü haline getirildi.
Taksim’de çok sayıda kilise, sinagog olmasına rağmen küçük Ağa Camii’nden başka cami yoktu. Bu anlayışa Müslümanlar ‘bağımsızlık’ anlamını yükledi ve o tabunun yıkılması için mücadeleden vazgeçmediler. Tıpkı Ayasofya Camii gibi. Taksim Camii’nin açılması bu tarihî sembolik ihanete son verdi ve bir kez daha İstanbul’a İslam’ın mührünü vuruldu.
1960’lardan sonra gayr-i Müslimler orayı tahliye edip Müslümanlara bırakmalarına rağmen Cami yapına karşı direnerek ‘sembol’lerini korumaya çalıştılar. Demirel’in, Özal’ın, Erbakan’ın ve İstanbul Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, ülkelerinin bir Müslüman mahallesinde bir Cami yapmaya güçleri yetmedi. Engel olan dış destekli yerli ‘müslüman’lar yanında Müslümanların ekmeğiyle beslenen 28 Şubatçılardı.
Gezi olaylarının en önemle nedenlerinden biri, İstanbul Belediye Başkanı R. Tayip Erdoğan’ın Taksim Camii’ni gündeme getirmesiydi. Gezicilerin girişimleri hüsranlarıyla sonuçlanınca, TÜSİAD, Koç Grubu, DHKP-C, ABD, Almanya ve Siyonistlerin ağır baskılarına rağmen Sn. Erdoğan 2017’de Taksim Camii’nin temelini attı.
Cami açılışının İstanbul Fethi’nin yıldönümüne denk getirilmesinin anlamı, fizikî olarak İstanbul Fethi’nin tamamlandığı mesajının verilmesidir.
Her yıl yüzlerce cami açılmaktadır ve herhangi bir tepkiyle karşılaşılmamaktadır. Taksim Camii yapımına bu denli şiddetli tepkinin nedeni, yedikleri şiddetli tokattır. Bir ‘put’ daha yıkıldı ve yerine dipdiri bir ‘hilal’ dalgalandırıldı.
Bu, Ayasofya’nın açılışından sonra Türkiye’nin dünyaya karşı ikinci ‘dik duruş’ mesajıdır.
Bir ihanet direnişini daha kıran Sn. Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”