SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ ...

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ ...

KEDİ VE KÖPEKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ VE KAYIT ALTINA ALINMASINA YÖNELİK SİİRT TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE DİYARBAKIR BÖLGESİ VETERİNER HEKİMLER ODASI ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ ...
Bu içerik 277 kez okundu.
Advert

Kedi ve köpeklerim kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması ile ilgili olarak Hayvan Bilgi Sistemi aktif hale getirilmiştir. Sistemle birlikte sahipli köpekler 01.01.2021 tarihi itibarı ile, sahipli kedi ve gelincikler ise 01.01.2022 tarihinden itibaren kimliklendirilerek kayıt altına alınacaktır. Sahipli pet hayvanlara çip takılarak kimliklendirilecek ve PETVET sistemi üzerinde kayıtları yapılarak takip edilecektir.

Bu kapsamda Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ile Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Zeki Kanay arasında protokol imzalanmıştır. Protokol kapsamında yetki verilen serbest Veteriner Hekimler ile Siirt Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri personellerince kimliklendirme ve kayıt işlemleri yürütülecektir. Tüm kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin yetki verilen serbest veteriner hekim ya da bağlı bulundukları Siirt Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine hayvanlarının kayıt altına alınması amacı ile başvurmaları gerekmektedir. Uygulama ile yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir.

 

Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecektir. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde Siirt Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurulacaktır.

 

Resmi veteriner hekimler tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecektir. Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu Siirt Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüğüne bildirecektir. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını Siirt Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine yapacaklardır. Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecektir. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacaktır. Mikroçip uygulaması Bakanlığımız bünyesinde çalışan Veteriner Hekimler veya onların gözetiminde Veteriner Sağlık Teknikeri/Teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecektir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”