Küçükbaş Hayvan Dağıtımı Pervari’de Yapıldı.

Küçükbaş Hayvan Dağıtımı Pervari’de Yapıldı.

Küçükbaş Hayvan Dağıtımı Pervari’de Yapıldı.
Bu içerik 101 kez okundu.
Advert

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’’ Kapsamında ilk Küçükbaş Hayvan Dağıtımı Pervari’de Yapıldı.

Siirt Valiliği öncülünde, Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası’nın, küçükbaş hayvan varlığının arttırılması ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla başlattığı “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında ilk küçükbaş hayvan dağıtım Pervari İlçesinde töreni yapıldı.

Tören; Pervari Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya, , Siirt Milletvekili Osman ÖREN, Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, Pervari Belediye Başkanı Tayyar Özcan, Akparti İl Başkanı Ekrem Olgaç, İl Müdürü Ergün DEMİRHAN, muhtar,çiftçiler, Tarım ve Orman il ilçe müdürlüğü idareci ve teknik elemanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Siirt Tarım ve İl Müdürü Ergün DEMİRHAN yaptığı konuşmada; “Proje ile Siirt’te küçükbaş hayvan varlığının arttırılması, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve üretici sürülerinin büyütülmesini amaçlıyoruz. “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin ilk hayvan dağıtımını bugün çok önem verdiğimiz, tarımsal potansiyeli yüksek Pervari İlçemizde yapmaktayız. Proje kapsamında Ziraat Bankası tarafından projeden yaralanacak üreticilere uygun koşullarla kredi kullandırılmaktadır. Bu kapsamda, damızlık küçükbaş hayvan alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli %0 faizli 100.000,00 TL’ye kadar yatırım kredisi, yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli düşük faizli işletme kredisi olmak üzere projeden yararlanan her bir üreticiye 150.000,00 TL’ye kadar kredi kullandırabilmektedir.

Projeye il genelinde yapılan başvuru sayısı 2138 kişidir. Pervari İlçesinde ise başvuru yapan kişi sayısı 293 ‘tür. İlimiz genelinde saha tespiti yapılan, evrakları tamamlanan ve Valilik Komisyonunda onaylanıp bankaya gönderilen dosya sayısı 200 adettir. Pervari İlçemizde başvuruları onaylanan 23 kişi arasından evraklarını tamamlayıp ilk krediyi kullanan Kerem ÇETİN isimli yetiştiricimiz 180 adet olan anaç küçükbaş hayvan sayısını, bu projeden aldığı 50 adet küçükbaş ile 230 adede çıkarıp sürüsünü büyütmüştür. Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi'nin başta ülkemize, ilimize ve yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İl genelinde son 5 yılda yapılan yatırımlara da değinen İl Müdürü Ergün DEMİRHAN; “Son 5 yılda Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Siirtli çiftçilerimize bitkisel ve hayvancılık alanında 288 Milyon TL destekleme ödenmiştir. 2019 ve 2020 yıllarında GAP idaresi başkanlığı ve Dicle Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile tarım ve hayvancılık konularında il ve ilçelerimizde 18,5 Milyon TL değerinde 26 proje uygulanmış ve uygulanmaktadır. 2021 yılında anacımızı değiştirerek hastalık zararlı ve kuraklığa dayanıklı 120 bin bıttım fidanı dağıttık. Dağıtılan fidanların değeri 1 milyon 200 bin değerindedir. 2021 yılında uygulanacak 1,5 Milyon TL sulama projesi ile 5 bin dekar arazinin sulamaya açılması hedeflenmektedir. 2021 yılında İlimiz genelinde uygulanacak 333 Bin TL tutarındaki Sert Kabuklu Bitkiler yetiştirme ve eğitim projesi kapsamında 150 da yakın modern sulama sistemli Badem ve Ceviz bahçeleri kurulacaktır. 2021 yılında Bakanlığımızdan sağlanan Siirt’e özel ödenekle çeşitli konularda 3,5 milyona yakın tutarda projeler uygulanacaktır. Desteklerimiz ve proje ile Türkiye de en çok sumak üreten il olmayı hedefliyoruz. Tarımsal ürün eşitliliğimiz arttırmayı hedefliyoruz. Ceviz, Badem, Sumak, Sarımsak, Lavanta, Trabzon Hurması ve Böğürtlen gibi. Enerji ihtiyacından dolayı yüksek maliyeti sebebiyle yaygınlaşmayan Seracılığı yaygınlaştırmak ve geliştirmek istiyoruz.” dedi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”