Göçerlerin Zorlu Dönüşü

Göçerlerin Zorlu Dönüşü

Göçerlerin Zorlu Dönüşü
Bu içerik 211 kez okundu.
Advert

Yaz ayları öncesi Doğu Anadolu illerinin yüksek rakımlı yaylalarına giden Kurtalan’lı göçerlerin dönüş yolculuğu başladı. 30 gün sürecek olan zorlu dönüş yolunda göçerler hayvanlarını otlaya otlaya Kurtalan’a getiriyor.

Baharla birlikte yaz mevsimini geçirmek için hayvanlarını Kars, Muş, Ağrı, gibi yüksek rakımlı illerin yaylalarına çıkaran göçerler, havaların soğumasıyla iklim olarak daha sıcak olan Kurtalan’a dönmek için yaklaşık 30 günlük bir yolculuktan sonra ancak yerlerine ulaşabiliyorlar. Zorlu geçen yolculuklarında farklı yerlerde konaklayarak ilerleyen, bazı yerlerde de karayolunu kullanmak zorunda kalan göçerler, birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor.

Bahar aylarında Kurtalan’dan Muş yaylalarına gittiklerini ve şimdi de tekrardan Kurtalan’a dönüşe başladıklarını aktaran göçerler, geliş yolculukları 5 ay sürüyor. Yaklaşık 5 ay yaylada kalıyorlar. Havaların soğumasıyla yayladan inip daha sıcak olan Kurtalan’a dönüşe geçiyorlar. Günlerce süren zorlu bir yolculuk yapıyorlar. Yaya olarak 30 veya 40 gün bir yolculuk oluyor. Yolculuklarında konaklayarak, dinlenerek yavaş yavaş ilerleyip devam ediyorlar.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”