EV ALMAK ARTIK HAYAL” İNŞAAT MALZEMELERİNDE BÜYÜK ARTIŞ!

EV ALMAK ARTIK HAYAL” İNŞAAT MALZEMELERİNDE BÜYÜK ARTIŞ!

EV ALMAK ARTIK HAYAL”  İNŞAAT MALZEMELERİNDE BÜYÜK ARTIŞ!
Bu içerik 155 kez okundu.
Advert

Dolar kurunun yükselmesiyle gıdadan inşaat malzemelerine kadar birçok üründe fiyat artışına gidilmesi, bölgede çok sayıda sektörde olumsuzlukların yaşanmasına neden oldu.

 Halkın bir zamanlar en fazla yatırım yaptığı inşaat sektörü yaşanan ekonomik sebepler dolayısıyla tam bir durgunluğa girmiş durumda. 

Kurtalan'daki inşaat sektörü temsilcileri, inşaat malzemelerinde fiyatların düşmesi için hükümetin duruma müdahale etmesi gerektiğini belirterek aksi halde inşaat sektörünün tamamen durabileceğini ifade etti.

 Birçok üründe yaşanan artış gibi inşaat sektöründe de büyük fiyat değişikliğinin yaşandığını söyleyen inşaat sektörü temsilcilerinden Deniz Ceylan, inşaat malzemelerinde yaşanan yüzde 100'ün üzerindeki artıştan dolayı işlerinin neredeyse yüzde 80 düştüğünü belirtti.

 6 ay önce inşaatlarda kullanılan demirin tonu 7 bin lira civarındayken dövizde yaşana dalgalanmalardan dolayı 14 binlere kadar çıktığını belirten Ceylan, "Şu anda ise demirin tonu 11 bin lira seviyelerindedir. Çimentonun torbası ise 22 liradan 44 liraya çıkmış durumda. Yaşanan bu artış inşaat sektörünü çok etkiliyor. 
"İNŞAAT YAPIMI YÜZDE 70 DÜŞTÜ"
İnşaat sektörünün Kurtalan ve Güneydoğu için büyük bir iş imkânı sağladığının altını çizen Ceylan, "İnşaat sektöründe başta demir ve çimentoda yaşanan artışlardan müteahhitler çok etkilendiği için daha önce 300 bin lira olan dairelerin fiyatı 500 bin ile 600 bin TL arasına kadar çıkmış durumda.

 Milletin alım gücü olmadığı için daire satışları durma noktasında ve müteahhitler inşaat yapamayacak duruma geldiler.
 Şu anda işlerimiz nedeyse yüzde 70 azalmış durumda. Şayet durum böyle giderse 3-4 ay içinde işlerimiz tamamen duracaktır.
 Devletten inşaat sektörüne el atmasını ve fabrikaların fiyat indirimine gitmesini sağlamalıdır. Fiyatlar düşerse piyasa açılır millet de iş yapacaktır." dedi.

«KURTALAN NÜFUSUNUN YÜZDE 30'U İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYOR"
Demir ve çimento fiyatlarının bir yıl içerisinde 3 kat artığını ifade eden inşaat malzemesi tedarikçisi ise şunları söyledi: "İnşaat malzemelerine 7-8 ay önceki fiyatlara nispeten şu da neredeyse 3 katı bir artış var. 
Yaşanan artışlardan kaynaklı inşaat sektöründeki bütün müteahhitler zararla çalışmak zorunda kaldılar. Çünkü ellerindeki projeleri bitirmek adına devam ediyorlar. İnşaat sektörü birçok iş gücünün olduğu bir sektördür. 
Kurtalan nüfusunun neredeyse yüzde 25-30'u işçi olarak inşaat sektöründe çalışıyor.
 Aynı zamanda esnafların da belki yüzde 40'ı yine inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. 
Bu da demek gösteriyor ki Kurtalan piyasalarının yüzde 50'sine yakını inşaat alanıyla birebir iç içedir."
"İNŞAAT SEKTÖRÜ ÜLKE EKONOMİSİNİ YÜZDE 60 ETKİLİYOR"
İnşaat sektöründeki maliyetlerin artışı kimi firmanın iş durdurmasına kimi firmalarınsa inşaat projelerinin ertelenmesine sebebiyet verdiğini belirten mutahitler, bu durumun inşaatlarda çalışacak insanların da işsiz kalacağı anlamına geldiğini ifade etti., "Fiyat artışlarıyla birlikte inşaat ürünleri satan fabrika, firma ve bayilerin de malzeme satamayacağı anlamına geliyor. 
Türkiye'de ticaret piyasasının yüzde 50-60'ı inşaat sektörünün üzerinde dönüyor. İnşaat sektörünün durması demek Türkiye ekonomisinin durması demektir.
 Bu ekonomik süreçte inşaat sektörünün sekteye uğraması binlerce insanın işsiz kalması ve beraberinde çok ciddi ekonomik geçim sıkıntılarının yaşanmasına sebebiyet verecektir.
 Çözüm olarak kesinlikle artan fiyatların mümkün mertebe düşürülmesi ve fiyatların sabitlenmesi gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.
"İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN TEKRAR CANLANMASI İÇİN FİYATLARIN DÜŞMESİ GEREKİR"
20 yıldır çimento ve inşaat malzemeleri işinde hamallık yaptığını belirten vatandaş ise şunları kaydetti: "Şu ana kadar böyle bir ekonomik kriz görmedim.
 Eskiden haftada 3 kamyon çimento indiriyor ve çocuklarımızın geçimini sağlıyorduk. 
Şu anda ise eskisi gibi iş yok ve her şeyin fiyatı çok yükselmiş durumda.
 İnşaat sektörü durduğu için kalıpçıların çoğu çalışmadığı için artık geçimlerini sağlayamaz duruma geldiler. İnşaat sektörünün tekrar canlanması için fiyatların düşmesi gerekmektedir."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”