SİİRT ZİRAAT ODALARINDAN GÜBRE FİYATLARINA TEPKİ YÜZDE 400 ZAMLANAN GÜBREYİ ÇİFTÇİ ALAMIYOR

SİİRT ZİRAAT ODALARINDAN GÜBRE FİYATLARINA TEPKİ YÜZDE 400 ZAMLANAN GÜBREYİ ÇİFTÇİ ALAMIYOR

SİİRT ZİRAAT ODALARINDAN GÜBRE FİYATLARINA TEPKİ YÜZDE 400 ZAMLANAN GÜBREYİ ÇİFTÇİ ALAMIYOR
Bu içerik 149 kez okundu.
Advert

Siirt Ziraat Odası Başkanlığında düzenlenen toplantıda kurul adına açıklama yapan Siirt ve Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat çiftçinin geçen yılki durumunu özetledi ve yeni yıldan beklentilerini dile getirdi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                      2021 yılı ülkemizde nerdeyse tüm sektörler için oldukça zor geçen ve olumsuz sonuçlarla karşılaşılan  bir yıl olduğunu belirten Günbat “  Tarım sektörü de bu zorluk ve olumsuzluklardan etkilendi. Başta 2020 yılında  başlayan pandemi ardından yurdun 2/3 ini önemli derecede etkileyen kuraklık koşulları tarım sektörünü zora sokmuştur. Fiyatlarda istikrarsızlığa yol açmıştır ve istihdamda bir dizi sıkıntıyı beraberinde getirmiştir.

2021 yılı bütçesinde tarımsal destekler için, bir önceki yıla göre % 4.7 lik artışla, 22 milyar 966 milyon lira kaynak ayrıldı.2022 yılı destek bütçesi ise;25 milyar 834 milyon olarak planlanmıştır. Her ne kadar destek bütçesinde artış olsa da girdi fiyatlarında, örneğin; gübrede % 400 leri aşan fahiş artış karşısında yetersiz olduğu görülüyor. Hayvancılık  desteklerinin ise; % 6.2 azalarak,7.9 milyar liradan 7.4 liraya düşeceği öngörülmektedir. Tarım sigorta destekleme bütçesinin de 15.1 azalarak yaklaşık 1.5 milyardan 1.3 milyara düşeceği öngörülmektedir.” Dedi.

Tarımsal üretimi arttırmanın tek yolunun verimliliği arttırmak olduğunu belirten Günbat  çiftçinin girdi maleytelerindeki yüksek zamlardan korkan hale geldiğini belirtti. Günbat “Üreticinin sırtından haksız gelir elde etmeye çalışmak, tarımsal üretime vurulacak en büyük darbelerden biridir. Üretimi arttırmanın tek yolu verimliliği artırmaktır. Bu nedenle; tohum üretiminin arttırılması ve tohum ihtiyacımızın yurtiçinden karşılanması büyük önem taşıyor. Çiftçilerimiz son  zamanlarda girdilerin yanına yaklaşmaktan korkar oldu. Gübre, mazot, sertifikalı tohum, elektrik ve ilaç kullanmaktan korkuyor ve kaçıyorsa; üretmekte ciddi bir sorun var demektir. Çiftçimizin toprağa, üretime olan korkusunu bertaraf etmeliyiz.

2021 yılı  Aralık ayı itibariyle tarımsal girdi fiyatlarında artışlar şöyledir:

Amonyum sülfat gübresi % 437

Üre gübresi                        % 403

Amonyum nitrat gübresi %  371

DAP gübresi                       %  294

20-20-20 taban gübresi   %  261

Zirai ilaçlarda %  70    oranında artmıştır.

Bağkur primleri % 44.87 oranında artarak 1151 lira 96 kuruştan 1668 lira 83 kuruşa çıkmıştır. Elektrik fiyatları 2021 yılına oranla %94.8 artmıştır.31 Aralık 8 Ocak tarihleri arasında mazot 11.55 kuruştan 13 lira 83 kuruşa çıkmıştır.(1 litre mazot 1 ABD  doları oldu maalesef)Genel olarak mazot, gübre, tohum, elektrik, sulama ve zirai ilaçlarda  fiyatlarda ciddi artışlar olmuştur.” Dedi.

2022 yılından beklentilerinin çok fazla olduğunu ve başta kuraklık yaşamak istemediklerini ifade eden Günbat, girdi maliyetlerinin düşürülmesi  ya da desteklemelerin bu oranda arttırılmasını istedi.

Günbat “ 2021 yılında yaşadığımız kuraklığı bir daha yaşamayalım. Doğal afetler, iklim değişiklikleri, sıra dışı meteorolojik olaylar vb  sıkıntıları ülkemizin ve çiftçimizin bir daha yaşamaması temennimizdir.Girdi fiyatlarındaki artışın düşmesi ya da girdilere yapılan zam oranında tarımsal ve hayvancılık desteklerinin de aynı oranda artmasını bekliyoruz.Ziraat bankalarında tarımsal ve hayvansal kredi faiz oranlarının düşürülmesi gerekmektedir.Ülkemizde tarım sektöründe çalışan ve üretenlerin sırtından haksız kazanç elde eden aracı kurum ve personellere fırsat verilmemesi gerekmektedir.2022 yılı ülkemize huzur, bereket getirsin ve bizleri doğal afetlerden korusun. Sonuç olarak; Ülkemiz tarımının önemli sorunları olmakla birlikte üretme adına çokta büyük bir potansiyelimiz var. Çiftçilerimiz bütün zorlu şartlara rağmen üretmeye devam edecek. Mutfağımızdan ve soframızdan hiçbir ürün eksilmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Basın toplantısına  koordinasyon kurulu üyeleri Eruh Ziraat Odası Başkanı Metin Sayın ile Baykan Ziraat Odası Başkanı İzzettin Kuruda katıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”