Dengbejlik Kültürü Garzan’da Yeniden Canlanıyor

Dengbejlik Kültürü Garzan’da Yeniden Canlanıyor

Dengbejlik Kültürü Garzan’da Yeniden Canlanıyor
Bu içerik 250 kez okundu.
Advert

Unutulmaya yüz tutmuş dengbejlik kültürü yeniden hayat buluyor.

Unutulmaya yüz tutmuş dengbejlik kültürü yeniden hayat buluyor Kurtalan İlçesinde Kehribar Çay Evinde dengbej divanı kuruldu.

Kurtalan'da ve bölge illerinde sözlü kültürün en önemli parçalarından biri olan dengbejlik geleneği yeniden hayat buluyor.

 Kurtalan’da  dengbejlik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla ilçe ‘de Kehribar Çay Evin’de  dengbej divanı kuruldu. Divanda, Garzan bölgesinin  dengbejleri  Dengbej Salihe Qubini Dengbej Mehmetcane xerzi,Dengbej Haci butekin  klamlar seslendirdi.

Kurtalanlı Vatandaşlar kimi zaman dengbejlerin klamlarına alkış tuttu kimi zaman ise halay çekti.

Renkli görüntülere sahne olan dengbej divanına ilişkin konuşan Çay Evi Sahibi Mesut Karataş, İlçeye ‘de etkinliklerin devam edeceğini halk ozanlarına, halk edebiyatına hayranım. Onlarla ilgili çalışmalarım, kendi şiirlerim de var. Dolayısıyla bu kültürü yaşatmaya karar verdik. Kurtalan da kaybolmaya yüz tutmuştu. Yüzyıllardır süren bir geleneğin Kurtalan'da böyle yok olması hoş bir şey değil tabi ki. Dengbejlik yapan arkadaşlarımızla böyle bir organizasyon  yapacaz dedik  bir araya gelip tekrar bu geleneği canlandıralım" istedik. Vatandaşlar ile  konuştuk onların hoşuna gitti, Böyle bir geleneği tekrar başlattık. İlçede Çay Evinde bir araya geldik. Güzel bir kültür yaşayacak, devam edecek. Biz Kurtalan Garzan kültürünü seviyoruz. Bu kültürün tekrar hayata geçmesi, canlanmasını istiyoruz. İşte örnekleri de burada. İnşallah bundan sonra da devam edecek" dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”