Ayhan Bilgen öncülüğünde parti kuruluyor

Ayhan Bilgen öncülüğünde parti kuruluyor

Ayhan Bilgen öncülüğünde parti kuruluyor
Bu içerik 205 kez okundu.
Advert

Kars Belediye Eş Başkanı iken görevden alınarak tutuklanan ve cezaevinden çıkmasının ardından HDP’den istifa eden Ayhan Bilgen'in öncülüğünde başlayan siyasi parti kurma çalışmaları son aşamaya geldi.

Ankara’da bir otelde çalışmalarına ilişkin deklarasyon açıklayan Ayhan Bilgen, hareketin siyasi partileşme sürecine dair bilgiler verdi.

“Bir şöhretler hareketi olmaya niyetimiz yok” ifadelerini kullanan Bilgen, harekette bir araya gelenlerin en önemli farkının, “kendi geçmişleriyle ilgili özeleştirilerini yapma cesaretini göstermiş” insanlardan oluştuğunu ifade etti. Topluma borçlarının olduğunu belirten Bilgen, “Toplumdan alacaklıymış gibi, kitleleri çantada keklik olarak gören, oy deposu olarak gören anlayışlarla yola çıkmayacağız. Dolayısıyla da bir şöhretler hareketi değil bir yurttaş hareketi, bir isimsizler hareketi oluşturacağız. Sessiz çoğunluğun siyasete katılmasını değerli görüyoruz. Tolumun siyasette nesne olarak görüldüğü anlayışı baştan reddediyoruz. Toplumu siyasette özne kılmak istiyoruz. Katılımcı ve şeffaf bir demokrasinin ancak doğrudan yurttaşların katılımıyla oluşacağını düşünüyoruz. Bu konuda bu masanın bu tarafında bulunan arkadaşlarımız risk alan, bedel ödemeye hazır olan, bir şey olmak için değil Türkiye için bir şey yapmak için orta çıkan arkadaşlarımızdır” diye konuştu.

Ayhan Bilgen, partinin isminin bir iki hafta daha tartışılarak değerlendirileceğini, belki de ‘Sessizlerin Sesi Hareketi’ olarak partileşebileceklerini belirtti. Partinin ismine ilişkin ağır basan bir diğer önerinin ise ‘SES’ olduğu öğrenildi.

‘Sessizlerin Sesi Hareketi, İçişleri Bakanlığı’na mart ayı sonunda parti kuruluş belgelerini teslim etmesi planlıyor.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”