Halk Kdv İndirimlerinin Ürün Fiyatlarına Yansımamasından Şikayetçi

Halk Kdv İndirimlerinin Ürün Fiyatlarına Yansımamasından Şikayetçi

Halk Kdv İndirimlerinin Ürün  Fiyatlarına Yansımamasından Şikayetçi
Bu içerik 79 kez okundu.
Advert

Temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok üründe KDV indirimi yapılırken, ancak vatandaş marketlerin indirim oranına göre ürünlerde indirim yapıp yapmayacağı konusunda endişeli ve ürün fiyatlarında da bir değişikliğin olmamasından şikayetçi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni KDV uygulamaları kapsamında temel ihtiyaç ürünlerinden konuta, sertifikalı tohum ve fidandan tıbbi cihazlara kadar birçok ürünün KDV oranında değişikliğe gidilecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki açıklamalarında da “KDV Sistemini Sadeleştirme Programı” kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indireceklerini açıklamış, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 14 Şubat Pazartesi gününden itibaren karar yürürlüğe girmişti.
Temel gıda maddelerinde uygulanmaya başlayan, temel ihtiyaç ürünleri, konut, sertifikalı tohum ve tıbbi cihazlar gibi birçok üründe uygulanacak Katma Değer Vergisi'nin (KDV) düşürülmesini halk artık çözüm olarak görmüyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ikinci KDV indirimi dün itibariyle yürürlüğe girse de KDV indirimine rağmen fiyat artışının sürmesi dikkat çekiyor. 
Daha önceleri yine kur artışını bahane ederek fahiş oranda zam yapan zincir marketler KDV indiriminden hemen önce fiyat yükseltip daha sonra ise “KDV indirimi” diyerek etiket fiyatlarını bir önceki fiyata çektiği iddia ediliyor.
 
Enflasyonla mücadele adımları kapsamında hayata geçirilen KDV indirimlerinin etiket fiyatlarına hiçbir zaman yansımamasından yakınan halk, henüz bir indirim hissetmediklerini ifade ediyor.
Son aylarda başta temel gıda maddeleri olmak üzere elektrik, akaryakıt ve doğalgazda yaşanan fahiş zamlar karşısında KDV indiriminin yetersiz ve zamlara çözüm olmadığını söyleyen vatandaşlar, daha kalıcı çözümler istiyor.
Yeterli oranda denetim olmadığından dolayı KDV indirimlerinin de ürün fiyatlarına yansımadığını ifade eden vatandaşlar, enflasyonun aşağı düşürülmesi, denetimlerin artırılması, serbest piyasaya acilen bir düzenleme getirilmesi, üretimin artırılması, stokçuluk ve fırsatçılığın önlenmesi gibi kalıcı çözümlerin alınması çağrısında bulunuyor.
KDV indirimi sonrası ürün etiketlerinde beklenen değişimin yaşanmadığını belirten vatandaşlar, KDV ve benzeri indirimler yerine zamların önlenmesi ve geri alınmasını istiyor.
KDV indirimlerinin ürünlerin etiket fiyatlara yansımadığını belirten Kurtalanlı Vatandaşlar, KDV indirimine rağmen zamların devam ettiğini ve bir an önce zamlara çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.  yeterince denetimin olmadığını söylediler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”