Kurtalan'da 'yayla Muzu' Tezgahlardaki Yerini Aldı

Kurtalan'da 'yayla Muzu' Tezgahlardaki Yerini Aldı

Kurtalan'da 'yayla Muzu'  Tezgahlardaki Yerini Aldı
Bu içerik 110 kez okundu.
Advert

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki yüksek kesimlerde doğal olarak yetişen ve 'yayla muzu' olarak bilinen uçkun tezgahlardaki yerini aldı.
Baharın gelmesiyle birlikte yüksek kesimlerde doğal olarak yetişen uçkun, kilosu 30 TL'den piyasaya çıktı. Pervari ilçesinde getirdikleri uçkunu Kurtalan ilçesinde satışa sunan seyyar satıcılar, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Köylülerin büyük zahmetlerle topladığı "yayla muzu" tezgâhlardaki yerini aldı
Türkiye'nin birçok noktasına gönderilen uçkunun şeker, mide ve bağırsak hastalığına kadar kanser gibi birçok derde deva niteliğinde olduğu söyleniyor.

Fiyatların biraz yüksek olmasına rağmen satışların iyi olduğunu dile getiren uçkun satıcılarından Abdurrahman, havaların biraz daha ısınmasıyla uçkunun daha fazla toplanmaya başlanacağını ve bu şekilde fiyatların da düşeceğini dile getirdi.

Yaklaşık 25 yıldır babasının manav işi yaptığını ve kendisinin ona destek olduğunu ifade eden Özcelik, her sene ilkbaharın başlamasıyla yayla muzu sattıklarını söyledi.

Kanser hastalığına iyi gelen ve ekşimsi tadı ile yayla muzu olarak bilinen uçkuna yoğun rağbet gösterildiğini söyleyen satıcılar, "Uçkun, bahar mevsimiyle birlikte tezgahtaki yerini her sene alıyor. 
Bahar aylarında yetişen uçkun, aynı zaman bizim gibi vatandaşlar için de ekmek kapası oldu" dediler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”