Siirt Lineer Çinko Metal Tesisi Üretime Başladı

Siirt Lineer Çinko Metal Tesisi Üretime Başladı

Siirt Lineer Çinko Metal Tesisi Üretime Başladı
Bu içerik 196 kez okundu.
Advert

Lineer Metal AŞ tarafından Türk-Katar iştirakiyle Siirt (OSB)’de kurulan Lineer Çinko İzabe Tesisinde üretime başlandı.

Tesis ülkemizi çinko üretiminde büyük ölçüde dışa bağımlı olmaktan kurtaracak.

Vali Hacıbektaşoğlu, Türkiye’nin ilk çinko metal külçelerini üreten çinko izabe tesisinde incelemelerde bulundu. Tesis çalışmaları hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.

Tesisi gezen ve üretim zincirini inceleyerek firma yetkililerinden bilgi alan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, tarihi önemi olan bir ana hep birlikte tanıklık ettiklerini ifade etti.

Tesisin ülke ekonomisine büyük bir değer kattığını belirten Vali Hacıbektaşoğlu, “Tesis, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 4 Aralık’ta açılışı yapılarak, deneme üretimine başlandı. Tesis yetkililerinden aldığımız bilgilere göre cevher girdikten sonra 23 günlük bir üretim prosesi var ve çinko külçe haline geliyor. Cevher ’in girişinden Çinko külçenin çıkışına kadar bütün üretim porsesi çalışıyor ve üretime başlandı. Artık katma değer katacak ve para kazanacak hale geldi. Külçeler birikmeye başladı. 30 bin ton şuanda yıllık üretim kapasitesi var. Ancak bu yılsonunda üretim 90 bin tona kadar çıkacak. Bunun içinde aynı zamanda makine kurulumları ve inşaat çalışmalarını hep beraber izledik, gözlemledik ve bunlarda devam ediyor. Önümüzdeki yılbaşında yıllık 90 bin ton olacak şekilde üretim devam edecek. Şuan itibariyle Lineer Çinko İzabe tesisinde 500 kişinin üzerinde iş gücü istihdamı yapılıyor. Burada aynı zamanda kurşun tesisinin temeli atıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla sülfürik asit tesisi devreye alınacak. Bugün çok büyük tarihi bir an’a eşlik ettik. Ülkemizin sanayisi için çok önemli bir yatırım. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkenin terör ile kararlı mücadelesi var. Sayın İçişleri Bakanımızın da destekleriyle artık ülke kaynaklarımızı işleyebilecek ve turizm potansiyelini en iyi şekilde işler hale geldik. Tesisin hayat geçirilmesinde Sayın Yasin Aktay’a ve Fikret Baydarman’a bütün Siirt adına ve hemşerilerimiz adına teşekkür eder ve şükranlarımızı sunarız. Tesisin ülkemize, ilimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Lineer AŞ Onursal Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay’da yaptığı konuşmada, yatırımın yalnızca Siirt için değil ülke için de çok büyük bir yatırım olduğu ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

“Siirt’teki izabe tesisi kurulumu ve üretime başlaması açısından bugün tarihi bir ana eşlik ettik. İlk defa külçe üretimine başlamış olduk. Üretilen bu prosesin neticesinde üretim proseslerini neticesinde ortaya çıkan ürünün son ürünü yani külçeyi çinko külçesini elimize almış olduk. Çok şükür Allah’a hamdolsun bu muvaffakiyetten dolayı tabii. Aslında açılışı 4 Aralık 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştirmiştik. Böyle bir tesisin kurulum süreci yani hiçbir problem olmasa bile böyle bir tesisin kurulum süreci üç yıldan aşağı olmuyor, ama biz çok şükür pandemi sürecine ve pandeminin bütün engellemelerine rağmen bitirdik. Salgın döneminde sokağa çıkma yasakları, Çin’den Hindistan’dan ve başka ülkelerden insanların gelişi konusunda çok ciddi sorunlar yaşanıyor olduğu halde ki uzun süre aylarca bazı sevkiyatları yapamadık yaptıramadık. Bu gecikmelere rağmen burada bir faaliyet devam etti ve bu güzel devasa yatırımı ülkemize kazandırmış olduk. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”