Diyarbakır 'da 7 bin yıllık ata tohumu bereketi Türkiye'ye umut oldu

Diyarbakır 'da 7 bin yıllık ata tohumu bereketi Türkiye'ye umut oldu

Diyarbakır 'da 7 bin yıllık ata tohumu bereketi Türkiye'ye umut oldu
Bu içerik 239 kez okundu.
Advert

Muğla ’nın Marmaris ilçesinde kiraladığı arazide kazıbilimsel kazılarda çıkarılan küpte yer alan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı.

Büyük verim elde edilen hakiki Anadolu buğdayı ‘Siyez ’ Diyarbakırlı çiftçilerinde ilgi odağı oldu.

Diyarbakır ’ın Sur ilçesi Bilye Mahallesinde ekimini yaparak bölgede ilki başlatan Özkan Şimşek, diğer buğdaylara kadar maliyeti ve bakımı daha az olduğunu ve elde edilen başaklarda 3 kata değin daha fazla verim verdiğini kaydetti.

“VERİMİ ÇOK YÜKSEK”

Özkan Yıldırım maliyetin diğer buğdaylara göre az, verimin ise yüksek olduğunu söyledi.

Yıldırım, şöyle konuştu:

*Kazı çalışmasında bir küp bulunmuş 7 bin takvim, içerisinde buğdayda çıkmış, orada bir mühendis ekmiş, ekince de doruk ve başak olarak farklı olduğunu görmüş.

*Her bölgeye bir avuç verdi, bizde 100 kilogram burada 250 dönüme ektik, 150 dekar daha öbür bölgelerde ektik. Yağışa göre nasıl çıkacaklarını görmek için ayrı olarak yerlere ektik.

*7 bin yıllık soy tohumu buğday, diğerlerine göre öbür, her başakta 250 ile 160 arası dane tutuyor, dekara bin 200 kilogram kuru olarak bekliyoruz, öteki buğdaylar ise yağışlar hoş olursa 450 kilogram geliyor.

*Bir diğer farkı ise biz diğer buğdaylarda dekarına 30 kilogram ekerken bunu ise dekarına 18 kilogram ektik.

*Biz bunda taban gübresi 22 kilogram, 15 kilogramda bahar gübresi verince toplamda 37 kilogram gübre kullanmış olduk, diğerlerinde ise 30 kilogram taban 30 ise bahar verilerek 60 kilogram gübre veriliyor.

*Hem bu ata tohumunda zirai ilaç kullanılmasına lüzum değil, yabani otları boğuyor ve ilaca da lüzum kalmıyor.

*Ayrıca sapları kalın olduğu için öteki buğdaylara kadar saman farkı oluyor, diğer buğdaylar dekara 350 kilogram saman verirken bu soy tohumunda ise 1,5 ton saman veriyor ve buda ülke ekonomisine yardım sağlıyor.

*Allah ’ın izniyle Türkiye ’nin her yerine yayılır genleriyle oynanmamış soy tohumu, buğdayda bununla birlikte yakında ihraç ülkesi olacağız.

*Maliyeti diğer buğdaylara göre fazla eksik, verimi çok yüksek. Bundan Böyle Türkiye ’nin her yerine bunun yayılmasını istiyoruz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”