KURTALAN DA MODERN ÇİFTLİK KIRSAL KALKINMA PROJESİ,

KURTALAN DA MODERN ÇİFTLİK KIRSAL KALKINMA PROJESİ,

 KURTALAN DA MODERN ÇİFTLİK KIRSAL KALKINMA PROJESİ,
Bu içerik 104 kez okundu.
Advert

Kurtalan ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığının uyguladığı Kırsal Kalkınma Programı kapsamında günde 5 ton süt üretimi yapılacak modern bir çiftlik kuruldu.
İlçe merkezi civarında  kurulan çiftliğin sahibi Veysi Erkan ;
” Biz 12 yıldır bu işi yapıyoruz. zaten şu anda mevcut bir yerimiz var. Biz buraya taşınacağız. Kırsal kalkınma yatırımları çerçevesinde yaptık . Proje hazırlama esnasında 4.5 milyon gibi bir maliyet çıkmıştı. Maalesef artan maliyetlerden dolayı 8 milyonu buldu ancak ona rağmen tamamladık ve 3 gün sonra buraya taşınacağız. Süt sağım ünitesi var. 16 başlık işte idari binamız var, yem deposu var gübre çukuru yaptık 700 metreküp. Gübreyi işleyip fıstık bahçelerimiz ve tarlalarımız var. Orada değerlendireceğiz. İkinci etapta biz bu sütü de işlemeyi düşünüyoruz. Yoğurt ve peynir gibi üretmeye devam edeceğiz. Günde 5 ton süt üretimi yapılacaktır.” Dedi.
Çiftliği ziyaret eden ve çalışmalar hakkında bilgi alan Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı hakkında bilgi verdi.
Demirhan;”Kırsal kalkınma yatırımları çerçevesinde desteklediğimiz yatırımlarından bir tanesidir. Yatırımcımızı %50 hibeli olarak destekledik. Yüksek maliyet artışlarından dolayı yatırımcımız biraz zorlansa da en son ve en modern sistemle yaptığı bu projenin bu yatırımın son aşamasına geldi. Bu yatırımı sadece ilimizin değil, bölgemizin de en modern tesisleri arasında yer alacak. Biz ilk başta 4.5 milyon civarındaki bir yatırım projesi ve %50 hibe şeklinde destekledik. Bu tür yatırımların ve bu tür projelerin ilimizde arttırılmasını ümit ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”