Kurtalan'da Yöresel Yemek Yarışması

Kurtalan'da Yöresel Yemek Yarışması

Kurtalan'da Yöresel Yemek Yarışması
Bu içerik 479 kez okundu.
Advert

Siirt Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından planlanan ve Kurtalan Kaymakamlığı’nca düzenlenen Ödüllü Yöresel Yemek Yarışması Siirt Valisi Ali Fuat ATİK’in  Eşi Fulya ATİK’in katlımlarıyla Kurtalan Kaymakamı  İhsan Emre Aydın’ın eşi Cansu Aydın’nin himayelerinde İlçemiz Bahçesaray Konferans Salonu’nda halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

On iki bin yıllık tarihi geçmişiyle bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin ve uygarlığın beşiği olan Siirt İlimizin yöresel mutfağı, orijinal, benzersiz kendine has özellikleri bulunan zengin mutfağının tanıtıldığı ödüllü yöresel yemek yarışmasına; yemek kategorisinde 21, Tatlı kategorisinde ise 8 yarışmacı katıldı.
5 kişiden oluşan jüri üyeleri yemeklerin ve tatlıların sunumu ile değerlendirmeye başladıktan sonra lezzetlerine ve yöreselliklerine göre puanlama yaptılar.

Düzenlenen yarışmada yemek kategorisinde 
1.Gülbahar Lale – Kaburga Dolması
2. Aliye Hülako -Şam Böreği
3. Şükran Aksoy – Mumbar

Düzenlenen yarışmada tatlı kategorisinde
1.Ayşe Çılgın- Sütlaç 
2.Sultan Aksoy- Un Helvesı 
3.Hacer Kayısı- Şillek Tatlısı

Kaymakam  İhsan Emre Aydın’ın  eşi  Cansu Aydın’in himayelerinde gerçekleştirilen ve kültürel mirası geleceğe taşıma ve değerlere sahip çıkma parolasıyla düzenlenen programda kazananlara ödüllerini takdim eden Siirt Valisi Ali Fuat Atik´in eşi Fulya Atik; çekiliş, tanıtım filmi, yarışma ve müzik dinletileriyle zenginleştirilen organizasyon için emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kültürümüze ait bilinen ya da unutulmaya yüz tutmuş tariflerini gelecek nesillere aktarmak ve yöresel yemek kültürünü gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan “Yöresel Yemek Yarışması”katılan vatandaşlarımıza teşekkür edip yarışmada hazırladıkları yemek ve tatlıları ile dereceye giren yarışmacılarımızı tebrik ederiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX