Kurtalan'da silo projesi hayata geçti 20 bin tonluk silo 25 kişiye iş kapısı olacak

Kurtalan'da silo projesi hayata geçti 20 bin tonluk silo 25 kişiye iş kapısı olacak

Kurtalan'da silo projesi hayata geçti 20 bin tonluk silo 25 kişiye iş kapısı olacak
Bu içerik 260 kez okundu.
Advert

Siirt'in Kurtalan ilçesinde 20 bin dönüm arazi üzerine 20 bin tonluk silo yapıldı. Devlet desteğiyle yapılan silolar 25 kişi için iş kapısı olacak.
Kurtalan ilçesinde girişimci Müslüm Saluvan, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projesi teşviki ile silo projesini hayata geçirdi. 20 bin dönüm üzerinde yapılan silolarda 20 bin tona yakın ürün saklanabilecek. 
Proje ile ilgili bilgi veren Müslüm Saluvan, Garzan Oavası'nın tarım alanında Türkiye'nin en önemli yerlerinden biri olduğunu söyledi. Saluvan, "Kurtalan'daki insanlarımızın yüzde 90'ı çiftçilikle uğraşmaktadır. Buğday, arpa, mısır bu tür ekinler ekilmektedir bölgemizde. Daha önce bu ekinler geleneksel yöntemlerle saklanırdı. bu da çiftçilerimizin üzerine çok ciddi anlamda ek bir külfet olurdu. Saklandığı zaman fire vermesinden tutun yüklenip boşaltılması sırasında ortaya çıkan ek maliyetler çiftçilerimiz için ciddi anlamda maliyet teşkil etmekteydi, bunu fark ettik. Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne böyle bir ihtiyacın olduğunu bildirdik ve böylelikle bu projeye başlamış olduk. Bizim projemiz şu anda 20 bin metrekare üzerine kurulu. 20 bin ton kapasitelidir tesisimiz. Bu tesisi Kırsal Kalkınma Programını'nın hibe projesinden faydalanarak yaptık, yüzde 50 hibe aldık. Kısmet olursa ekinlerin kaldırılması ile birlikte bu alan faaliyete girecek. Ayrıca bizim burada 25'e yakın gencimiz burada istihdam edilecek. Gençlerimize yönelik istihdam kapısının açılması Kurtalan için çok ciddi bir yatırım. Bu imkanların devam ettirilmesi durumunda biz burayı lisanslı depoculuğa çevirmeyi planlıyoruz. Bu da Garzan bölgesinde bulunan bütün çiftçilerimizin tahıl ürünlerinin burada korunacağı güzel bir tesis kurmayı planlıyoruz" dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX