ORUÇ İNSANI YENİLİYOR

ORUÇ İNSANI YENİLİYOR

ORUÇ İNSANI YENİLİYOR
Bu içerik 296 kez okundu.
Advert

Ramazan ayı; Kur’an ve ibadet ayıdır.
Nefis muhasebesi ve tefekkür ayıdır.
 sadaka, dua,  ve itikâf ayıdır…

Ramazan ayı; Bölük pörçük olmuş İslam coğrafyasının içler acısı halini idrak etme ve bu durumun sebep sonuç ilişkilerini gözden geçirme ayıdır.

Hz. Yakub’un gözünde 12 çocuğu arasında Yusuf`u ne ise bizim için de 12 ay arasında “Ramazan” o olmalıdır.
Hayatımızın bütün evrelerini muhasebeye aldığımız bir ay olmalıdır, onun manevi atmosferini bütün hücrelerimizde hissetme ayı olmalıdır.

Ancak gerek ülkemizde gerekse diğer İslam coğrafyalarda durum hiç de öyle değildir.
Ya suni gündemler ile boğuşuyoruz ya emperyalizmin dejenerasyonu ile manevi iklimden kopuyoruz ya da kan ve gözyaşı ile inim inim inliyoruz.

Mısır, Suriye, Filistin, Yemen ,Arakan ve daha nice İslam coğrafyalarından her gün mazlumiyet ve şehadet haberleri geliyor. Kimi iftarlarını şehadet şerbetiyle açıyor kimi de iftarını açacak bir lokma ekmek bile bulamıyor.
Biz de ise; durum daha vahimdir. Belki fiili işgal yaşamıyoruz, Kafirlerin yağdırdığı bombalarla bombalanmıyoruz. Ancak toplumumuzu ve neslimizi tarumar eden bir zihin işgalini yaşıyoruz.

Camilerimiz bomboş, ilk iki üç gün dışında teravih namazları bir iki safı geçmiyor. Fakat sahura kadar Cafe ve kıraathaneler dopdolu. Suni gündemler ile bu mübarek ayımız heder oluyor.
Bir de bunlara sözde duyarlı Belediyelerin “Ramazan etkinlikleri” rezaleti eklenince, durum içinden çıkılmaz hale geliyor.
 

Hâsılı, muhasebe ayı olması gereken mübarek ramazan ayı, toplumumuz için sıradan bir ay oluvermiştir.

Buna rağmen Rabbim yeterince istifade edenlerden eylesin ve bizi bu müstesna ayın bereketinden mahrum etmesin. Amin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX