SİİRT VALİLİĞİ BOĞULMALARA KARŞI ALINAN TEDBİRLERİ AÇIKLADI

SİİRT VALİLİĞİ BOĞULMALARA KARŞI ALINAN TEDBİRLERİ AÇIKLADI

SİİRT VALİLİĞİ BOĞULMALARA KARŞI ALINAN TEDBİRLERİ AÇIKLADI
Bu içerik 272 kez okundu.
Advert

Siirt Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) havaların ısınmasıyla birlikte Botan Havzasında Boğulmalara karşı alınan tedbirleri açıklayarak, vatandaşları uyardı;
İlimizin iklimsel özelliğinden dolayı yaz mevsimi çok sıcak geçmektedir.

 Bu mevsimde vatandaşlarımız yüzmek, piknik yapmak ve balık avlamak amacıyla nehir, çay, akarsu ve dere yataklarının havzalarında aileleri ile birlikte özellikle hafta sonları yoğun şekilde bu yerlere rağbet etmekteler. 
Vatandaşlarımızın Çay, akarsu ve nehirlerimiz üzerinde kurulu bulunan Enerji üretim tesislerinin (Barajların) çevresinden uzak durmaları can güvenlikleri nedeniyle önemlidir Hidroelektrik Santral havzalarına özellikle serinlemek maksadıyla yüzmek için giden vatandaşlarımızın dikkatli olmaları konusunda Arama- Kurtarma ve Motorize Ekiplerimizin yapacakları uyarıları vatandaşlarımızın uyması büyük önem taşımaktadır.
Bu itibarla; üzücü olayların yaşanmaması için İlimiz sınırları içerisinde bulunan çay, akarsu ve nehirlerde meydana gelebilecek boğulmalara karşı tedbir amacıyla 2015 yılından bu yana Valiliğimiz öncülüğünde, İl AFAD Müdürlüğümüz koordinesinde alınan bir dizi tedbirler sayesinde boğulma vakalarında çok ciddi azalmalar görülmektedir.
 Aynı tedbirlerin 2019 Yaz sezonu bitimine kadar devam edecektir.
UYGULAMAYA KONULAN TEDBİRLER
1 -Botan Çayı Al kumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali -Meydan dere ile Yerli bahçe-billoris bölgesini kapsayan koridorun tamamını içine alacak şekilde tespit edilen ve her bir bölgesi yaklaşık 8 km olarak belirlenen güzergâhta boğulmalara karşı can güvenliği kapsamında uyarı ve ikazlarda bulunmak üzere yaz mevsimi boyunca( beş ay) görev yapmak üzere Valiliğimiz Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hizmet alımı ile iki adet Motorize ekip oluşturulmuş olup, ilgili elemanlara Müdürlüğümüzce gerekli eğitimin verilmesinin ardından 01.06.2019 tarihi itibariyle görevlerine başlayacaklar. 
Ayrıca, AFAD Arama Kurtarma birimleri özellikle hafta sonları olmak üzere söz konusu bölgede devriye görevini yapacak ve gerekli uyarıları yapacaklardır.
      2 – Al kumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali işletmesine tanımlı ve elektrik üretimi  veya ihtiyaç fazlası su havzasında bulunan suyun tahliyesi (baraj kapaklarının açılması) durumunda söz konusu güzergâhta belirlenen noktalara  kurulan 6. Adet siren ile vatandaşlarımızın dikkatli olmaları konusunda uyarı ve ikazlarını üç dilde yapacak şekilde kurulması sağlanmıştır.
       3 - Akarsu havzalarındaki kum ocaklarının sınırları dışında çalışıp çalışmadıkları, nehir yatağını bozup bozmadıkları İl Özel İdaresi ekiplerince takip ve kontrol edilecek, bu konuda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için gerekli tedbirler alınacaktır.
      4 - Akarsu yatağının yer aldığı güzergâhlarda bulunan vatandaşlarımızın suya girmenin tehlikelerine karşı dikkatli davranmaları konusunda belirlenen formata uygun olarak 95 Adet uyarı levhası yerleştirilmiştir.
     5 - Valiliğimiz İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinesinde halkın duyarlılığının arttırılması ve bilgilendirilmesi amacıyla yerel tv ve gazeteler ve sosyal medya ile bu konudaki farkındalığın oluşturulması sağlanacaktır.
       7- İl Müftülüğümüzce konunun önemine binaen duyarlılığın arttırılması amacıyla Cuma hutbelerinde konun işlenmesi, Belediye Başkanlığınca Belediye Ses Yayın Sistemi ile anons ve bilgilendirmeleri yapacaklardır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX