Kurtalanlı Fıstık Üreticilerine Teknik Destek

Kurtalanlı Fıstık Üreticilerine Teknik Destek

 Kurtalanlı Fıstık Üreticilerine Teknik Destek
Bu içerik 320 kez okundu.
Advert

Siirt'in Kurtalan İlçesi Ziraat Odası tarafından, Dicle Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programına yönelik olarak DİKA'ya sundukları “Fıstık Budama Ustası Yetiştirme Eğitimi” projesi kapsamında fıstık üreticilerine eğitim verildi. 

Dicle Kalkınma Ajansı “2018 Yılı Teknik Destek Programı” kapsamında Kurtalan Ziraat Odası'nın “Fıstık Budama Ustası Yetiştirme Eğitimi” projesi, Ajansımız tarafından desteklenerek uygulandı.

 Kurtalan Ziraat Odası eğitim salonunda fıstık üreticisi otuz çiftçiye, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Halit Seyfettin Atlı tarafından verilen eğitim üç gün sürdü. Siirt'in Kurtalan ilçesinde önemli gelir ve geçim kaynağı oluşturan tarla tarımının yanı sıra son yıllarda, Siirt Fıstığının getirisinin yüksek olması nedeniyle bahçe tarımına yönelik faaliyetler de giderek artış göstermiştir.

 Bahçe tarımına yönelik bir meslek dalı haline gelen budama ve aşılama faaliyetlerinin nitelikli hale getirilmesi son derece önem arz etmektedir. 
Kaliteli meyve üretimi, beslemenin yanında iyi bakım, doğru zaman ve yöntemle yapılan budama sonucunda oluşmaktadır.
 Fıstık üretimine yönelik budama eğitimleri ile elde edilen bilgi ve becerilerin işlenebilirliğini arttırabilmek için teorik bilgilendirmelerin yanında uygulamalı eğitimlerin de birlikte yürütülmesi gerekmektedir.
 Buna yönelik olarak verilen teorik eğitim başlıkları, bitkilerde organlar, organik madde faaliyeti, büyüme ve hareket fizyolojisi, budamanın amacı, teknikleri ve faydaları, budama sonrası yapılması gereken işlemler gibi konulardır. Uygulamalı olarakta belirlenen bir arazide teorik olarak verilen bilgilerin pratik beceriye dönüşmesi ve pekiştirilmesi projenin amacını oluşturmaktadır.
 Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün 2016 verilerine göre, fıstık üretiminde ABD ve İran'ın ardından üçüncü sırada yer alan Türkiye'de fıstık rekoltesinin 2018'de geçen yıla göre yüzde 208 artışla 240 bin ton civarında olduğunu söyledi. 
İklim koşulları, tarıma elverişli alanları, yer altı ve yer üstü sulama kaynakları gibi faktörler göz önüne alındığında fıstık üretiminde ülkemizin dünyada birinci sırayı alabileceğini ifade etti. 

Fıstık üretiminde yapılan geleneksel tarım yöntemleri, çiftçilerin yeni tarım politikaları ve gelişmelerden haberdar olmaması, modern tekniklerin etkin kullanılmaması gibi sebeplerden dolayı verim ve kalitede istenilen düzeye gelinemediğini belirtti. 
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, “Bu projeyle, Siirt fıstığında modern tarım yöntemleri ile birim alana düşen verim ve kalite artışı sağlamak en büyük hedefimizdir.
 Üreticilerin geleneksel üretim yöntemleri yerine modern teknikler kullanması, toplam verimde ve gelir düzeylerinde artış sağlanması için eğitim almaları son derece değerlidir” diyerek teknik desteğin önemine vurgu yaptı. 
Projenin hayata geçirilmesinin ardından eğitime katılan otuz kişi, bahçe bitkileri hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler yoluyla bilgi, beceri sahibi oldu. Bilinçli budama ve aşılamalar sayesinde Kurtalan'da Siirt fıstığı veriminde %30 düzeyinde artış sağlanması öngörülmektedir. 
Yeni dikilen fidanlarda bir yıl erken ürün elde etme ayrıca ürün verme ömrü de iki yıl daha uzatılmış olacaktır.
 Ağaç ve fidanların hastalık düzeylerinde %25 azalmanın yanı sıra mevcut hastalık ve zararlılarla mücadelede etkin yöntemlerin kullanılması sağlanacaktır.
 Böylece üretimde verim ve kalite artışı ile daha fazla ürün elde edilmesi sonucunda, Kurtalan'da Fıstıkçılık önemli bir gelir ve geçim kaynağı haline gelecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX