KURTALAN'DA "GÜVENLİ İNTERNET" SEMİNERİ

KURTALAN'DA "GÜVENLİ İNTERNET" SEMİNERİ

KURTALAN'DA
Bu içerik 630 kez okundu.
Advert

KaymakamlıK tarafından yapılan organizasyon ile Kurtalan Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda “İnternet Bağımlılığı ve Güvenli İnternet Kullanımı” ile ilgili ebeveynleri bilgilendirme programı düzenlendi.

VatandaşlarıN yoğun ilgi gösterdiği programda, Siirt Üniversitesi’nde görevli Yardımcı Doçent Doktor Simla Adagide; İnternet bağımlılığı, güvenli internet kullanımı ve teknolojinin bilinçli kullanılması konularında çok önemli bilgiler verdi.

Ebeveynlerin, çocuklarını başıboş bırakmamasının gerektiğini belirten Adagide "Aileler, internet üzerinden gelebilecek risklerin farkında olmalıdır. Günümüzde artık çocuklar sokakta oyun oynamak yerine bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarda video izliyor, sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçiriyor ve çok fazla dijital oyun oynuyor. İnternet kullanım yaşının her geçen gün düşmesi, mobil telefon kullanımının ve sosyal paylaşım platformlarının giderek yaygınlaşması, bu mecralar üzerinden gelebilecek olumsuzlukları ve riskleri de beraberinde getiriyor. Son dönemde dünyada ve ülkemizde pek çok gencin olumsuz etkilenmesine sebep olan, oyun gibi görünüp yayılan tehlikeli akımlara karşı aileler çok dikkatli olmalıdır. Oyun kılıfı altında, geleneksel aile yapısını, kültürel kodlarımızı, çocukların ve gençlerin güvenliğini hedef alan, sosyal paylaşım ağlarında viral olarak yayılan bu tür tehlikelere karşı ailelere büyük görevler düşüyor. Aileler, öncelikle şiddet, bağımlılık, siber zorbalık ve istismar gibi tehlikeler barındıran bazı oyunların ve bilinçli kullanılmayan sosyal medyanın kötü niyetli kişilerin emellerine ulaşmak için kullandıkları bir silah olabileceğinin farkında olmalıdır.Ebeveynler, çocuklarının internet ve sosyal paylaşım ağlarında neler yaptığından haberdar olmalı. Aileler, çocuklarıyla güçlü bir iletişim kanalı geliştirmeli, sorgulayıcı ve yargılayıcı bir tutum yerine arkadaşça bir yaklaşım sergilemeli. Çocukların bilgisayarda veya cep telefonu gibi teknolojik cihazlarda geçirdikleri süreye mutlaka sınır getirilmelidir. Dijital oyunları çocuklar ile birlikte oynamak mevcut risklerden haberdar olmak ve zamanında önlem almak açısından son derece önemlidir. Ayrıca oyunlar çocukların yaşına uygun olarak seçilmelidir.” dedi.

Program sonunda konuşan Kaymakam Aydın, son günlerde daha da hayati önem taşımaya başlamış olan internet, sanal dünya, sosyal medya ve sanal dünyanın zararlı etkilerinden çocuklarımızı nasıl uzak tutabileceğimiz konusunda bilinçlenmenin önemini vurgulayarak Yrd. Doç. Dr. Simla Adagide’ye Kurtalan Ekspresi Rölyef Çalışmalı Tablo hediye ederek kendisine teşekkür etti.

Programa; Kaymakam İhsan Emre Aydın ve eşi  Cansu Aydın Hanımefendi, İlçe Jandarma Komutanı Sancar Aydın, İlçe Emniyet Müdür Vekili Cafer Sadık Alibekiroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysel Polat, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürüleri ve vatandaşlar katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX