KAVRAMLAR

KAVRAMLAR

KAVRAMLAR
Bu içerik 296 kez okundu.
Advert

 

 

 

 


İslam kavramlarda gizlidir. Kelime-i Şehâdet, ezan, salat, hac, kıble, helal, haram kavramları gibi...
Kur'ân-ı Kerîm, baştan sona kadar üç grup insanı üç kavram ile tanımlamaktadır:
1. Müslüman.
2. Kâfir.
3. Münafık.
Konumuz Müslüman.

Kur'ân ve Rasûlullah (s) müslümanın yapması; onda bulunması ve bulunmaması gereken vasıflarını detaylı şekilde zikretmektedirler. Uğur Mumcu, ''Hıristiyan yasalarına göre yaşayan ve İslam kurallarına göre gömülen kişi' şeklinde müslümanı tarif etmektedir. Şuna soralım:
'Yalan söyleyen; iftira atan; aldatan; dolandırıcılık, sahtekârlık, zina, hırsızlık, gıybet, yalakalık, dalkavukluk, jurnallik yapan; kul hakkını yiyen; içki içen; faiz yiyen; kumar oynayan, başkasının namusuna göz diken; seksen iki milyon insanın malını çalan; ticaretine haram katan; görevinden kaytaran; İslam'ı/Kur'ân'ı/Rasûlullah (s)'ı; sakalı, sarığı, cübbeyi çıkarlarına alet eden; Allah'ı yalanlarına şahit gösteren; karısını, kızını, gelinini sokaklara salan; gençlerinin karşıt cinslerle 'seviyeli birliktelik'lerine göz yuman; başörtüyü, pardesüyü evnva-ı çeşit melanetlerini örtbas etmek için kullanan; Allah'ın emrettiği yasaları yasaklayan; Allah'ın yasakladıklar/haram kıldıkları kanunları müslümanlara dayatan...;

Namaz kılmayan, oruç tutmayan, zekat vermeyen, hacca gitmeyen; gidip döndükten sonra gereği gibi yaşamayan; büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi, şefkat ve merhamet göstermeyen; komşusu aç iken uykusu kaçmayan; 70, 80, 100 bin Tl. maaş alırken fakir-fukaraya asgarî geçim imkânlarını sağlamayan...'a ne denir?
Müslüman.
Evet, bütün bu negativ vasıflara sahip olanlara günümüzde müslüman denir. Allah ve Rasûlü ise, başka vasıflara sahip olanlara 'Müslüman' diyor.
Pek çok kavramı yanlış yorumluyor ve yanlış kullanıyoruz kanaatindeyim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX