TÜRKİSTAN’DA UYGULANAN KÜRESEL OYUNLAR

TÜRKİSTAN’DA UYGULANAN KÜRESEL OYUNLAR

TÜRKİSTAN’DA UYGULANAN KÜRESEL OYUNLAR
Bu içerik 301 kez okundu.
Advert

Çin’in büyük bir gizlilik içerisinde Uygur Türklerine uygulamaya çalıştığı asimilasyon, işkence ve soykırım türü insanlık dışı tasarruflarını, sosyal medya araçları üzerinden dünyaya yayılan video ve resimlerden görüyoruz. Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki ülkemizin ulusal televizyon kanalları, bu olaylar üzerine yaptığı haberler her nedense cılız kalmaktadır. Doğu Türkistan kan ağlıyor, ama dünyada başta Müslüman ülkeler olmak üzere birçok ülke olaylara seyirci kalmayı tercih ediyor.

Türkistan’ın bulunduğu topraklar önemli maden yataklarına sahiptir. Diğer taraftan Çin’in batı ülke ticaretini tümden ele geçirmek için “Tarihi İpek Yolu Projesi’ni” başlattığı bilinmektedir. Tarihi İpek Yolu Projesinde coğrafi konumu nedeniyle Türkistan önemli bir konuma sahiptir. “Yol ve Kuşak” projesi içindeki seçeneklerden birisi Çin-(Doğu Türkistan)-Kırgızistan-Kazakistan-Özbekistan-Tacikistan-Türkmenistan bağlantı hatları ile Hazar Deniz’ine ulaşmaktır. Bu hattın diğer iki seçeneğe göre en kısa hat olması ve dolayısıyla daha ekonomik olacağı bilinmektedir.

Türkistan üzerinde başta Çin, Rusya, Amerika ve diğer bazı ülkelerin farklı planları yer almaktadır. Batı Türkistan’da bulunan enerji ve maden kaynakları, Çin’in ihtiyaç duyduğu potansiyelleri oluşturmaktadır. Çin’in 1952’den beri işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan ise tarihi ve kültürel bir bütünlük sergilemektedir. Bölgedeki bütün hesaplar, doğal ekonomik kaynakları elde etme ve hükümdarlık sürme temeline dayanmaktadır. Çeşitli ülkelerin Doğu Türkistan üzerindeki planları nedeniyle, ülkedeki Türkler büyük bir zulüm ve baskı altındadır. Toplu katliamların yaşanması, Müslüman halkın ibadet yapma hürriyetlerine müdahale ve asimilasyon hareketleri, bölgeyi yaşanmaz bir duruma sürüklemektedir.

22 ülke (Avusturalya, Belçika, Kanada, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, Japonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç, İsviçre, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Avusturya, İrlanda ve İspanya) toplama kamplarında Uygur Türklerine yapılan işkencelerin durdurulması için ortak bildirge imzalamışlardır. Bu bildirgede Müslüman ülkelerin olmaması dikkatleri çekmektedir.

Çin, Mao Komünist yönetiminden kalan idare şekli nedeniyle dışa karşı ketumluğunu sürdüren bir ülkedir. Ülke içerisinde devlet tarafından sürdürülen işkence ve asimilasyon hareketleri mümkün olduğunca gizli tutulmaya çalışılıyor. Ancak, Internet sayesinde zulüm ve işkence görüntüleri coğrafik sınırların dışına taşabiliyor.

Uygur Türklerinin maruz kaldığı işkence ve asimilasyon baskılarına, sivil toplum örgüt temsilcileri olarak karşı çıkmalıyız. Sosyal medya araçları sayesinde bazı dinamikleri harekete geçirebilir ve sesimizi dünyaya duyurabiliriz. Bu amaçla Elazığ Şehir Meclisi “Doğu Türkistan Platformu” adıyla bir hareket başlatma kararını 13 Aralık 2019 Cuma günü aldı. Elazığ Şehir Meclisi Platformuna dâhil STK başkanlarının önerisi ile “Doğu Türkistan Platformuna” Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban,  Elazığ Basın ve Medya Başkanı Nafiz Koca, Türk Ocakları Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Birol Bulut, Elazığ Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Erol Aslan, Elazığ Stratejik Araştırmaları Derneği Başkanı Av. Murat Erdoğan, Şavak Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Naim Doğan ve Yazılım ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Asaf Varol seçildiler.

Doğu Türkistan Platformu 15 Aralık 2019 tarihinde kendi aralarında toplanarak görev bölümü yaptılar ve kısa, orta ve uzun vadede nasıl bir yol haritası belirleyeceklerini görüştüler. İlk aşamada da platform için bir tüzüğün hazırlanmasını kararlaştırdılar. Bu platform bilahare Elazığ SKT Platformu, Elazığ Kent Konseyi ve diğer benzeri kurum ve kuruluşları da kapsayacak şekilde platformu genişlemeyi planlamaktadır. Ortak amaç, Doğu Türkistan’da yaşanan vahşeti durduracak dinamikleri harekete geçirmektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX