KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KOORDİNASYON DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KOORDİNASYON DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KOORDİNASYON  DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Bu içerik 441 kez okundu.
Advert

Aile içi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla ilgili kuruluşların katılımıyla hayata geçirilen 2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı'nın etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve bu alanda alınacak tedbirlerin görüşülmesi amacıyla 81 ilde Valilerin ilçelerde ise Kaymakamların başkanlığında eş zamanlı düzenlenen toplantılar, Kurtalan'da Kaymakamımız Sayın İhsan Emre Aydın başkanlığında gerçekleşti.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ortak protokolü ile yürürlüğe giren '2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı'nın toplantıları başladı. '2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı'nın etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak, yaşanabilecek olaylara göre farklı tedbirlerin alınması, başka tedbirlerin görüşülmesi için tüm ilçelerimizde bugün eş zamanlı başlayan toplantılar, ilçemizde de Kaymakam Aydın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda kanun kapsamında alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi amacıyla il ve ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından alınması gereken tedbirlerin değerlendirilmesi ve son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de ele alınarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirlerin planlanması görüşüldü.
Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Kaymakamımız Sayın İhsan Emre Aydın, İlçe Cumhuriyet Savcısı Emre Çavdar, İlçe Jandarma Komutanı Sancar Aydın, İlçe Emniyet Müdür Vekili Özkan Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysel Polat, İlçe Müftüsü M.Nedim Yılmaz, İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Sürücü ve İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Emrah Onay katıldı.
'Şiddete karşı sıfır tolerans ilkesi ile mücadelemizi yürütüyoruz'
Toplantıda konuşan Kaymakam Aydın, “Bugün tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen kadına yönelik şiddetle mücadele eylem planı ilçe değerlendirme toplantısını yapıyoruz. Kadınlarımızın toplumda her alanda fırsat ve imkanlardan eşit şekilde yararlanmaları ve ülkemize değer katmaları anlamında temel bir hedefimizdir. Ülkemizde kadınlarımızın toplumsal statüsünün güçlendirilmesi, kadın haklarının geliştirilmesi ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi konusunda yasal düzenlemeler yapılmış ve şiddetle mücadeleye dair altyapı güçlendirilmiştir. Kadına yönelik ayrımcılığın ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi hiç şüphesiz toplumsal kalkınmaya da ivme kazandıracaktır. Kadına yönelik şiddete etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi için başta tüm kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere sivil toplum, özel sektör, akademik alan ve medya olmak üzere sorumluluk ve vicdan sahibi herkesin bu konuda tek yürek ve tek vicdan olmasıyla yürütülebilir.
'Kadına verilen her destek aileyi ve toplumu güçlendirecek'
2019 yılı içerisindeki kadına yönelik şiddetle mücadelede mevcut durumun değerlendirilmesi ve alınması gereken önlemlerin kararlaştırılması amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın öncülüğünde Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinin de yer aldığı bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu kurulun ilçemizde de bugün eş zamanlı olarak ilgili temsilcileriyle bir aradayız. Söz konusu çalışma grubu Türkiye genelinde mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirerek alınması gereken tedbirleri tespit etti. Şimdi bizler de Kurtalan özelinde katılan tüm değerli katılımcılarımızın kurumsal işbirlikleri ile kararların uygulanmasını sağlayacağız. Maalesef kadına karşı, sadece kadın olduğundan dolayı gerçekleşen olaylar hepimizi derinden üzmektedir. 
Bunun önlenmesi için öncelikle aile içerisinden başlamak suretiyle eğitim kurumlarımız, toplumun genelinde bu bilincin yerleşmesiyle doğrudan ilgilidir. Bugünkü toplantımızda yapılacak, değerlendirilecek ve alınacak kararların Kurtalan özelinde önemli bir ivme kazandıracağını temenni diyorum.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX