Sağlık- Der’den Döner Sermaye Tepkisi

Sağlık- Der’den Döner Sermaye Tepkisi

Sağlık- Der’den Döner Sermaye Tepkisi
Bu içerik 446 kez okundu.
Advert

Sağlık-Der Siirt Şube Başkanı Adnan Sevgili sağlık çalışanlarının döner sermaye hakkındaki şikayetlerinin hat safhaya ulaştığı şu günlerde konu hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Başkan Sevgili “mesleki motivasyon amacıyla çıkartılmış olan ek ödeme namı diğer ‘döner sermaye’ günümüzde sağlık çalışanları için motivasyon bozucu bir unsur olmaktan öte geçmemektedir artık“ dedi.

Başkan Sevgili “hekim arkadaşlarımız belirlenen performans kriterleri nedeniyle emeklerinin karşılığını alamazken, diğer sağlık personeli ise özellikli özelliksiz birim kavramları arasında boğulmakta nihayetinde sabit döner sermaye almakta veya sabitin üzerine sadece çay parasına talim etmektedir. Genel idari hizmetler veya yardımcı hizmetler sınıfı ise sadece sabit ek ödeme almakta işe gelirken ödediği toplu taşıma ücretini dahi döner sermaye olarak alamamaktadır.

Sağlık-Der Siirt Şubesi olarak bu döner sermaye sisteminin sağlıkta dönüşüm esnasında işlevsel olduğunu ancak günümüzde özelliğini kaybettiğini ve itibarsızlaştığını düşünüyoruz.  Mevcut döner sermaye sistemi sağlık çalışanları için personel motivasyonu sağlamadığı gibi hatta personeli demoralize etmektedir. Sağlık çalışanları adına bu sistem kökten kaldırılmalıdır. Döner sermaye yerine sabit ek ödeme üzerine ödenecek unvan ve kadrolar bazında tanımlanmış net ek ödemelerin yapılması ve bunun da doğrudan emekliliğe yansıtılması doğru bir karar olacağını ve  personelimizin daha mutlu olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Başkan Sevgili önerimiz Sağlık Bakanlığımızca dikkate alınır veya alınmaz ancak yeni bir sistem üzerinde çalışmaya kesinlikle ihtiyaç var. Çünkü döner sermaye sisteminde deniz bitti,

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX