KURTALAN'A HASRET
KURTALAN'A HASRET
Nurhayat VAROL

KURTALAN'A HASRET

Bu içerik 5476 kez okundu.
Advert

7-9 Aralık Tarihleri arasında Batman Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Teknoloji Fakülteleri Dekanları toplantısına eşim Prof. Dr. Asaf Varol konuşmacı olarak davet edilmişti. Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendislik Bölümünün yurtdışı projelerini paylaşacaktı. Eşim ile birlikte gitmeyi hiç düşünmezken, Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Kayri Hocamın nazik daveti üzerine son anda bende gitmeye karar verdim ve gittim.

Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi beni çekiyor. Defalarca gördüğüm yerleri tekrar tekrar görmek her defasında bana mutluluk veriyor. Bölge doğasıyla, tarihi eserleriyle, kültürü ile o sıcak misafirperverlikleri ile dostluğa önem veren halkı ile ziyaret edenleri bir daha bir daha çeken yapıları, belki bağımlı kılıyor.

Eşim Prof. Dr. Asaf Varol 2007-2008 yıllarında Siirt Üniversitesi Kurucu Rektör Vekili olarak görev yapmıştı. O süreçte ben de hafta sonları sık sık Siirt yolunu tutardım. İlçeleri tanımak adına ziyaret ederdik. Siirt Üniversitesi’nde görev yapan bayan akademisyen ve erkek akademisyen eşleri ile çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikler organize ederek, ilçelerde görev yapan kaymakamlık desteğiyle çeşitli konferanslar vermiştik. Genelde konu olarak aile, iletişim, çocuk, teknoloji gibi konuları işlemiştik.

Bu panellerden birisi de Kurtalan ilçesindeydi. Katılımın fazla olması ve bayanlardan gelen sorular, hatta sunumlar sonrası bizden iletişim bilgilerimizi istemeleri, baş başa bazı özel sorular sormaları bu ilçeyi hemen diğer ilçelerden ayırt etmişti zaten. İlçe’nin nüfusu fazlaydı, gelişmiş ilçeydi.

Kurtalan Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sayın Fikret Toktanış’ın nazik daveti üzerine, İl olma yolunda çalışmasını devam ettiren Kurtalan’a gittik. Kurtalan girişinde bir çok yerde olduğu yeni modern binaları gördük. İlerledikçe ilçenin büyüdüğünü ve caddelerin onarımdan geçtiğini, modern görüntüye sahip olduğunu, 10 yıl önceki zaman ile kıyaslanınca çok daha temiz olduğunu gördük. İlçede nüfus da hızla artmış.

Konum olarak çok şanslı olan bu ilçenin gelişimi için mülki idarecilerden gerekli ve yeterli girişimin yapılmadığını üzülerek gördüm. Kurtalan’ın Siirt ve Batman illeri arasında yer alması öğrenciler arasında tercih sebebi olabilecektir. Böyle gelişmiş bir ilçede Siirt Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulu halen beş programı ile eğitimine devam etmektedir. Oysa bu ilçede artık en az bir fakülte kurulabilir. Yıllar önce de aynı konuyu kaleme almıştım. Çok da zor bir girişimin olmayacağını biliyoruz. Taşrada Bir üniversitenin bütün birimlerinin merkez kampüste toplanması, üniversitenin tabana vereceği yararı sınırlı kılar. Çünkü bir fakültenin bulunduğu yerin sosyal yaşamını etkileyebileceği gibi, kültürel anlamda da katkısı olacaktır, bulunduğu yere ekonomik katkı sağlar. Üniversiteler, fakülteler bulundukları yerde bacasız fabrika gibidirler.

10 yıl önce de çözülemeyen hava alanı halen aynı muammayı yaşamaktadır. Siirt hava alanı fiziki konum itibarıyla yeni pistlerin yapımına elverişli değildir. Son aldığımız duyuma göre aynı yerde genişletme çalışmaları yapılıyor. Hatta gerçek mi bilmiyorum ama birileri dağ tıraş edilecekmiş dediğinde gülümsemek zorunda kaldım.

Ülkemizde karayolu ağının iyi olduğu bilinir. Bölgede yapılan karayolu çalışmaları takdirle karşılanırken, Kurtalan yine bu anlamda da nasibini alamamıştır. Birçok yerde çift olan yollar Kurtalan-Siirt arasında çok kısa mesafede kalmış dönemeçli yol halen tek şerit halinde trafiğe açık.

Artık günümüzde bazı köy yolları dahi kaliteli asfalt ile donanırken Batman’dan sonra Kurtalan’a yaklaşırken mıcır atılmış asfalt ve sonrasında tek şerit yol kazalara neden olmaktadır. Bozuk olan bu kadar kısa mesafeyi 10 yıl önceki haliyle görmem, doğrusu beni hayal kırıklığına uğrattı.

Sıcak karşılamasıyla Kurtalan’da bizi misafir eden ve aynı zamanda Kurtalan sevdalısı Kurtalan Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fikret Bey’e teşekkür ediyoruz.

Sonraki ziyaretimizde Kurtalan’ı layık olacağı yerde görmek ümidiyle…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX