Yaftalayan demokrasimiz!
Yaftalayan demokrasimiz!
Afet Geylani Al

Yaftalayan demokrasimiz!

Bu içerik 5383 kez okundu.
Advert
‘’Türkiye bireyin otorite karşısında en aciz olduğu ülkelerden biridir.’’ diyen Berzeng’e katılmamak mümkün değil. Üst üste askeri darbelerle kıvama gelen toplum otoriteye alışmış, baskı ve sıkıntılar karşısında kendini pasifize etmiş, kırılması zor kabuğuna geri çekilmiştir.
 
Değişen bir şey var mı?
 
Olaylar karşısında artık duyarsız, bilincini ve ufkunu yitirmiş, TV'lerden yaşamının trajedisini izleyen bir toplum var artık. Beklentilerini ve yaşam standardının sürekli birilerinin dizayn etmesine izin veren, kendi doğrusunu ve vicdanının hükmünü bile başkalarına bırakan vasıfsız kitleler… Kendisi adına düşünen, karar veren, dini inancını, yaşam şeklini, sevincini öfkesini, şuursuzca güçlü lidere ve iktidara bırakan bir topluma evirildik.
 
Değer yargıları çökmüş, fikri ve eylemi küçümseyen adaleti ve ahlakı kendileri için kullanamayan, din istismarını sürekli mayınlı bir alan gibi kullananların ahlak bekçiliğine soyunduğu bir ülke.
 
Bilinç gelişmediği takdirde biat kültürüne her yerde rastlamak mümkün olacak. Eskiden ağalar şeyhler üzerinden var olan biat, şimdilerde otoriter rejimin tek adam biatine dönmüş durumda.
 
Ya ses verenler…
 
Maalesef toplumu bütünüyle düzenleme iddiası değişim-dönüşümü kabul etmeyip, güven ve istikrarı sürekli bir slogan gibi halka sunup gerçekliğine ve sürekliliğine ikna etme çabaları mevcut.
 
Farklı çıkan seslere anında yapılan yaftalamalara taze bir örnek verelim: Ülkedeki tüm önemli köklü liseler ayakta. Peş peşe bildiriler yayımlanmakta. Gençlerin deli damarları kabardı demekten ziyade hükümetin devlet sistematiği ile topluma reva gördüğü eğitimsizliğe ve cehalete karşı ses olmak için sivil örgütlenmelerin gençler nezdinde dile gelmesi güzel fakat her zamanki gibi en yüksek perdeden gelen sesle sert eleştirilere maruz kaldı bile. Her olay karşısında takınılan tutum gibi alaşağı edilmeye hazır ve açık mevzular… Toplumu susturmak için kullanılan ‘’terör destekçiliği’’ gibi argümanlar, geçmişten de binlerce kez şahit olduğumuz formda hemen devreye girdi bile.  
 
Bir kez de, ihtiyaçlara binaen oluşan toplumsal tepkileri, eylemleri terörize etmeden, gerginlik rantını yemeden topluma kulak verilse de demokrasimiz olduğuna inansak! 
 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”