NE YAPILMAK İSTENMEKTEDİR?
NE YAPILMAK İSTENMEKTEDİR?
Abdullah ÜNALAN

NE YAPILMAK İSTENMEKTEDİR?

Bu içerik 659 kez okundu.
Advert

'Eşlerinizi niye aldatıp üzüyorsunuz? Mutlaka ihtiyacınız varsa tekrar evlenin' diyen GATA (Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastahanesi) Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sözleşmesi feshedilerek görevden el çektirildi ve hakkında soruşturma başlatıldı.

İkinci evlilik, evlilikte 'adalet' ilkesini gerçekleştiren; erkeğin güçlü ve yeterli, kadının zayıf ve isteksiz olması halinde Allah'ın her Müslümana verdiği bir izindir.
 Dolayısıyla ikinci evlilik helal kılınmıştır.
 Bir helali haram saymak, Allah'ın hükmünü reddetmek anlamına geldiği için irtidattır.
Allah buyurur: 
'Eğer yetimlere davrandığınız gibi, evleneceğiniz kadınlara da davranacağınızdan korkmuyorsanız ikincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü ile de evlenebilirsiniz. 
Şayet (adil davranmayacağınızdan) korkarsanız sadece bir tane ile evlenin' (Nisa, 4/3)
Ünlü Tabiîn Said b. Cübeyr vb. alimler ayeti şöyle yorumlamışlar:
'Yetimlerin haklarına tecavüz etmekten çekinip ihtimam gösterdiğiniz gibi, evlenmeye niyetlendiğiniz kadınların hak ve çıkarları için de aynı ihtimamı göstermelisiniz.›

Ayette geçen 'adalet'ten maksat, her konuda mutlak adalet değil, kocanın eşlerine karşı yerine getirmesi gereken iki sorumluluğudur:
1. İaşe: Koca eşlerini yaklaşık aynı gıdalarla beslemeli, aynı kıyafetlerle giydirmelidir.
2. İbate: Koca eşlerini aynı veya eşdeğer evlerde oturtmalıdır.
Bu iki görevi yerine getirebileceğine inanan Müslüman ikinci, üçüncü ve dördüncü eşle evlenebilir. 
Bu evliliklerde-halk arasında yaygın olan-eşlerinin rızası söz konusu değildir. 
Aksi halde hiçbir kadın, kocasının üzerine kuma getirmesine izin vermez. 
Bu rıza söz konusu olsaydı Allah'ın birden fazla evliliğe izin vermesi anlamsız olurdu.
Dr. Ali Edizer'in söylediği Allah'ın bu iznidir. Bu izni dile getirmeyi 'görevden el çektirme'ye ve cezalandırmaya gerekçe göstermek, Allah'ın hükümlerine inanan bir Müslümanla bağdaştırmak mümkün değildir.
Bu nasıl bir düzen, anlayış ve uygulamadır? 
Müslümanı, Hristiyan yasa ve törelerine göre evlenmeye mecbur edeceksiniz; Allah'ın verdiği izin, ruhsat ve zarureti yasaklayacak ve bu ruhsatı kullanan Müslümanı cezalandıracaksınız. 
Uluslararası televizyonlarda '500 kadınla zina yaptım' demekle gururlanan rezilleri alkışlayacaksınız; Allah'ın kanunlarına göre evlenenleri cezalandıracaksınız.
Resmî evli olmasına rağmen, başkasıyla zina yapanlara, fuhşu normalleştirenlere sessiz kalacaksınız; İslam'ın emirleri doğrultusunda evlenen Müslümanları cezalandıracaksınız.
Aleni olarak nikahsız aynı evde yaşayan bir erkek ve bir kadının fuhuş yapmalarını 'cinsiyet özgürlüğü' sayacaksınız; ruhsal ve fiziksel ihtiyacı gereği Allah'ın kanunlarına göre evlenenleri cezalandıracaksınız.
Ailelerinin rızası olmadan başkasıyla kaçıp zina yapanları 'kadının özgürlüğü' olarak ele alacak ve sessiz kalacaksınız; 18 yaşına girmeye bir gün kala, ailelerinin rızası ve İslam'a uygun evlenenleri cezalandıracaksınız.
Genelevlerinde fuhuş yaptırılan binlerce kadına 'se. işçisi' diyerek sahiplenecek, yasalarla koruyacaksınız; İslam inancı doğrultusunda evlenenleri cezalandıracaksınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”
Vali Hacıbektaşoğlu: “Üniversite Öğrencilerimizin Yanındayız”